Dziennikarz rosyjskiego "Newsweeka" brutalnie pobity w Moskwie

opublikowano: 10-02-2007, 16:34

Ajdar Buribajew, dziennikarz rosyjskiej edycji tygodnika "Newsweek", w nocy z piątku na sobotę został brutalnie pobity w moskiewskim metrze - podało źródło w urzędzie spraw wewnętrznych Moskwy.

 Ajdar Buribajew, dziennikarz rosyjskiej edycji tygodnika "Newsweek", w nocy z piątku na sobotę został brutalnie pobity w moskiewskim metrze - podało źródło w urzędzie spraw wewnętrznych Moskwy.

Buribajew zajmuje się problemami polityki wewnętrznej. Ostatnio pisał m.in. o młodzieżowych ugrupowaniach skrajnie nacjonalistycznych w Moskwie i pogromie antykaukaskim w karelskiej Kondopodze.

Do pobicia doszło ok. godz. 00:30 na stacji "Teatralnaja", w samym centrum stolicy Rosji.

Buribajew poinformował, że w wagonie podziemnej kolejki został zaczepiony przez czterech młodych krótko ostrzyżonych mężczyzn, ubranych w czarne mundury. Jeden z nich zapytał go, czy wie, że "Rosja jest tylko dla Rosjan", a kiedy się z tym nie zgodził, zaczęli go bić.

Napastnicy uciekli, gdy na pomoc dziennikarzowi ruszyli dwaj inni pasażerowie metra.

Pobitemu - ma m.in. złamany nos - na miejscu udzielono pomocy medycznej. Później o własnych siłach udał się na posterunek milicji, gdzie złożył zawiadomienie o przestępstwie.

Rosyjscy i zagraniczni obrońcy praw człowieka od dłuższego czasu biją na alarm z powodu wzrostu ksenofobii w Rosji. Według danych Moskiewskiego Biura Praw Człowieka, w 2006 roku ofiarami napaści na tle nienawiści rasowej w Rosji padło 361 osób; 51 poniosło śmierć. W 2005 roku obrońcy praw człowieka zarejestrowali 28 zabójstw i 365 napadów.

Liczbę skinheadów w Rosji szacuje się na ok. 50 tys. osób. W kraju tym wychodzi ok. 100 skrajnie nacjonalistycznych pism i działa siedem wydawnictw, specjalizujących się w publikowaniu książek o wymowie ksenofobicznej lub nazistowskiej.

Zdaniem Moskiewskiego Biura Praw Człowieka, co najmniej 10 ogólnorosyjskich partii politycznych ma charakter skrajnie nacjonalistyczny - m.in. wchodząca w skład prokremlowskiego bloku Sprawiedliwa Rosja partia "Rodina" (Ojczyzna), Liberalno- Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i Partia Komunistyczna Federacji Rosyjskiej (KPFR) Giennadija Ziuganowa.

Jerzy Malczyk(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane