Dziennikarze do selekcji - prasa

opublikowano: 05-02-2007, 07:00

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozważa ograniczenie dostępu do zawodu dziennikarza.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozważa ograniczenie dostępu do zawodu dziennikarza. Organizacja zamierza swoje propozycje przedstawić sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która ma przygotować nowe prawo prasowe, pisze "Newsweek" w najnowszym numerze.

Politycy propozycji przyklaskują. - Pomysł certyfikowania zawodu musimy wziąć pod uwagę, bo to głosy ze środowiska dziennikarzy, tłumaczy pos. Jan Ołdakowski (PiS), szef tej komisji.

Krystyna Mokrosińska, szefowa SDP, podkreśla, że stowarzyszenie nie jest jednomyślne w sprawie ograniczenia dostępu do tej profesji. Zaś suchej nitki na pomyśle nie zostawia konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, który przypomina, że zgodnie z konstytucją wolność wykonywania zawodu może być koncesjonowana tylko w niektórych przypadkach.

Gra toczy się o to, czy dziennikarzem będzie mógł być każdy - niezależnie od kierunku wykształcenia i długości stażu. Posłowie mogą bowiem próbować stawiać dodatkowe bariery. Zdaniem medioznawcy prof. Macieja Mrozowskiego politycy mogą spróbować wykorzystać sytuację, w której samo środowisko chce zmian. - Będą zapewne szukali bata na dziennikarzy, np. przez przesadne ograniczenie dostępu do zawodu lub zwiększenie odpowiedzialności za publikacje, dodaje Mrozowski. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane