Dziennikarze mają prawo do tajemnic

IZBA WYDAWCÓW PRASY
opublikowano: 25-04-2007, 00:00

XV Walne Zgromadzenie Izby Wydawców Prasy wyraża niepokój i protest związany z przypadkami wzywania dziennikarzy przez prokuratury oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) do składania zeznań w sprawach, które były przedmiotem ich publikacji. Dziennikarz nie powinien być świadkiem w sprawach, co do których wiedzę posiadł w ramach wykonywanych obowiązków.

Zgodnie z prawem prasowym, dziennikarz ma m.in. obowiązek (nie prawo) zachowania w tajemnicy danych pozwalających na identyfikację źródeł informacji. Z kolei kodeks postępowania karnego przewiduje, iż dziennikarz wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka w postępowaniu karnym może być zwolniony od zachowania tajemnicy dziennikarskiej (i to też dotyczącej tylko faktów, nie osób), jeśli okoliczność, na którą ma zeznawać, nie może być ustalona na podstawie innego dowodu i jeśli taką decyzję podejmie sąd. Prokurator nie ma tu żadnych samodzielnych kompetencji. Naruszanie tajemnicy dziennikarskiej i nakłanianie do takiego naruszenia jest ex lege niedopuszczalne.

Chcemy także zwrócić uwagę, że kodeksy etyki dziennikarzy, a także Kodeks dobrych praktyk wydawców prasy jednoznacznie zabraniają dziennikarzom występowania w roli informatorów. Próby wyciągania od dziennikarzy informacji, które

nie znalazły się w publikacjach, sami dziennikarze traktują jako powrót do nagannego zjawiska werbunku informatorów.

IZBA WYDAWCÓW PRASY

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IZBA WYDAWCÓW PRASY

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu