Dziewięć kablówek w sądzie

Marcin Gesing
opublikowano: 07-01-2004, 00:00

Urząd antymonopolowy przebadał zgodność z prawem umów abonenckich i regulaminów, stosowanych przez sieci kablowe. Zastrzeżeń jest sporo.

Po zbadaniu 61 umów i regulaminów pod kątem zawierania niedozwolonych klauzul Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował przeciw siedmiu operatorom pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kolejne dwa są w przygotowaniu.

Wśród dziewięciu operatorów najostrzej potraktowanych przez UOKiK znalazł się tylko jeden poważny gracz, ale za to najważniejszy — UPC. Pozwy skierowano też m.in. wobec Bielsatu, Pol-Net i Małopolskiej Telewizji Kablowej. Urząd miał też uwagi do sieci Aster, Vectry i kilkudziesięciu drobniejszych operatorów.

— W adresowanej do UOKiK korespondencji wyczerpująco wyjaśnialismy zgodność zapisów naszego regulaminu z obowiązującymi normami prawa — wyjaśnia Dorota Zawadzka, rzecznik UPC.

— Przygotowujemy właśnie kodeks dobrych obyczajów, który będziemy propagować wśród członków izby — mówi Jerzy Straszewski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej.

Wśród grzechów głównych, jakie kablówkom wytyka UOKiK, najistotniejszym jest uprawnienie operatora do określania lub podwyższenia ceny usługi po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa do odstąpienia od niej. Powtarzającym się błędem jest zastrzeżenie dla operatora jednostronnego uprawnienia do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych warunków porozumienia z klientem. Chodzi np. o zmiany oferty programowej bez zgody abonenta i bez przyznania mu prawa odstąpienia od umowy w takiej sytuacji.

— Bardzo często zmiany programowe w ofercie operatorów biorą się ze zmian w przepisach prawnych. Oczywiście o takich przypadkach abonenci powinni być z wyprzedzeniem informowani — uważa Jerzy Straszewski.

Zastrzeżenia UOKiK dotyczyły też m.in. zapisów dających operatorom prawo do obciążenia abonenta dodatkowymi opłatami z tytułu zmian kosztów działania sieci lub wprowadzania opłat przez właścicieli programów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziewięć kablówek w sądzie