Dziewięć kandydaturw finale Malin 2011

Jarosław Królak
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

Ruszył decydujący etap wyłaniania instytucji, polityka i przedsiębiorcy, którzy najbardziej szkodzą gospodarce

W piątek 13 stycznia 2012 r. opublikujemy listę „laureatów” Gospodarczych Malin 2011, wybranych przez czytelników „Pulsu Biznesu” i użytkowników portalu pb.pl. Do 5 stycznia na internetowej stronie maliny.pb.pl czekamy na Wasze głosy. Możecie je oddać na największych gospodarczych szkodników. Do ostatecznej rozgrywki nominowaliśmy najczęściej powtarzające się w Waszych listach kandydatury (zapraszamy do lektury skondensowanych uzasadnień internautów — obok).

Gospodarcza Malina to specjalna antynagroda przyznawana przez Pracodawców RP oraz „Puls Biznesu” tym, którzy w mijającym roku negatywnie oddziaływali na gospodarkę, szkodzili wizerunkowi polskich przedsiębiorców i psuli rynkowe standardy. Do finału zakwalifikowaliśmy po trzy kandydatury w trzech kategoriach. Spośród nominowanych wybierzecie:

— instytucję, która Waszym zdaniem najbardziej utrudniała życie przedsiębiorcom, — polityka, którego decyzje czy inicjatywy najbardziej szkodziły rozwojowi gospodarki,

— przedsiębiorcę, który w szczególny sposób dezinformował rynek i wprowadzał w błąd inwestorów.

Statuetki Gospodarczych Malin 2011 wręczymy 12 stycznia w siedzibie Pracodawców RP. Relacje z uroczystości pojawią się następnego dnia w gazecie i w naszym portalu. W ubiegłorocznej edycji antynagrody zostały przyznane: Jackowi Rostowskiemu, ministrowi finansów, Piotrowi Tymochowiczowi, byłemu prezesowi Infinity, partiom politycznym PO, PiS, PSL i SLD oraz Polskim Kolejom Państwowym.

21 tys. Tylu użytkowników portalu pb.pl oddało głosy w finałowej rozgrywce na kandydatów nominowanych do Gospodarczych Malin 2010.

Nominowani w kategorii Instytucja

ZUS

Jest obarczany przez naszych czytelników winą za zbyt wysokie składki ubezpieczeniowe, blokujące działalność gospodarczą. Za nieefektywność w gospodarowaniu ogromnymi pieniędzmi, nieznośną biurokrację, nieprzyjazność wobec petentów, domaganie się zaległych składek od tysięcy przedsiębiorców, którzy wyrejestrowali się z ubezpieczenia.

Ministerstwo Finansów

Za podwyżki podatków, brak reformy finansów publicznych, blokowanie inicjatyw zmierzających do uproszczenia systemu podatkowego, zniszczenie instytucji wiążących interpretacji podatkowych, wydawanie wzajemnie sprzecznych interpretacji przepisów, wrogość wobec podatników, biurokrację, nierespektowanie uniewinniających wyroków sądowych w sprawach podatkowych.

Sejm RP

Za kłótnie i przepychanki polityczne, brak zainteresowania realnymi problemami przedsiębiorców, za unikanie poważnych inicjatyw legislacyjnych, niechęć do uchwalania ustaw reformujących gospodarkę i ułatwiających prowadzenie firm, niską jakość tworzonego prawa oraz bezrefleksyjne uchwalanie rządowych projektów niekorzystnych dla przedsiębiorców.

Nominowani w kategorii Polityk

Donald Tusk

Za brak reform gospodarczych, przeprowadzenie pseudoreformy OFE, podwyżki podatków, obawy przed prawdziwą deregulacją gospodarki, utrzymywanie nadmiernej biurokracji, zapowiedź podwyżki składki rentowej dla pracodawców, stworzenie rządu celebrytów politycznych zamiast gabinetu ekspertów.

Jarosław Kaczyński

Za populistyczne pomysły na polską i unijną gospodarkę, brak konkretnych i realnych propozycji wyjścia z kryzysu, postrzeganie przedsiębiorców jako potencjalnych aferzystów, nastawienie antyeuropejskie, nieodpowiedzialne wypowiedzi pod adresem sąsiadów naszego kraju, destrukcyjną działalność pogłębiającą kryzys gospodarczy.

Jacek Rostowski

Za kolejne podwyżki podatków, markowanie reformy finansów publicznych, tolerowanie i utrzymywanie urzędniczego państwa w państwie, wykazywanie większej aktywności jako polityk partii rządzącej niż minister finansów, powiększanie długu publicznego. Za dokręcanie śruby samorządom i wyhamowywanie ich inwestycji.

Nominowani w kategorii Przedsiębiorca

Ireneusz Król prezes Centrozapu Katowice

Za prowadzenie nieprzejrzystej polityki informacyjnej oraz wprowadzanie inwestorów w błąd. Te naganne praktyki potwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego, nakładając na kierowaną przez niego spółkę karę wysokości 350 tys. zł. Za zwodzenie dziennikarzy i inwestorów. Prezes informował o negocjacjach z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który miał współfinansować inwestycję Centrozapu w fabrykę przerobu drewna w Komi. Nic z tego nie wyszło.

Maciej Niebrzydowski inwestor giełdowy

Za rozczarowanie i straty inwestorów. Maciej Niebrzydowski zarządza portfelem akcyjnym swojej matki Elżbiety Sjoeblom, ale ten portfel chudnie i chudnie. Szczególnie bolesny jest upadek Jago. Maciej Niebrzydowski nie kryje, że to na tej mrożonkowej firmie zrobił najgorszy interes w życiu, a z nim akcjonariusze, których przyciągnął wizją. Miała być ogólnopolska sieć dystrybuująca mrożonki, a jest spółka, która chwieje się w posadach, a wierzyciele wyciągają ręce po jej majątek.

Arkadiusz Kuich Veno

Za brak przejrzystości działania spółki, notoryczne mijanie się z terminami, za wprowadzanie w błąd. Prędkość maksymalna powyżej 300 km/h, przyspieszenie do setki poniżej 4 sekund. Tak ma wyglądać Arrinera, supersamochód budowany przez spółkę zależną Veno. Jego specyfikacja i data rynkowej premiery były wielokrotnie zmieniane. Do dziś Arrinery nie można kupić. Akcje Veno startowały w 2008 r. z poziomu 20 gr. Dziś kosztują 2 gr, a spółka zajmuje się głównie mówieniem o planach i przeprowadzaniem nie do końca zrozumiałych operacji finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu