Dziki doprowadzą myśliwych do bankructwa

PAP
opublikowano: 15-03-2011, 08:54

Polski Związek Łowiecki wypłaca coraz wyższe odszkodowania za straty spowodowane przez dziki - ujawnia "Dziennik Polski".

Pomimo rekordowego odstrzału w ubiegłym sezonie, zwierzęta nadal czynią szkody. Ich populacja bardzo szybko wzrasta, dlatego poszukują pożywienia na polach.

Polski Związek Łowiecki coraz częściej wypłaca rolnikom odszkodowania. W minionych latach były to kwoty rzędu 200-250 tys. zł w skali roku, teraz dochodzą do 400 tys. Suma nie obejmuje tylko łasych na uprawy dzików, lecz to one w głównym stopniu przyczyniają się do strat.

Zapędzają się na pola, na których posadzono ziemniaki lub kukurydzę. Zdeterminowani rolnicy wymieniają między sobą, także w internecie, informacje o sposobach zniechęcania dzików do poszukiwania łatwej paszy.

Z powodu wysokich odszkodowań myśliwi są zainteresowani ograniczaniem populacji dzików. Plany odstrzału rosną z roku na rok. Szacuje się, że po każdym sezonie łowieckim w okręgu tarnowskim pozostaje ponad tysiąc tych zwierząt.

W czasie ostatniej dekady liczba dzików wzrosła w kraju dwukrotnie - czytamy w "Dzienniku Polskim".(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dziki doprowadzą myśliwych do bankructwa