Dziś poznamy prezesa BZ WBK

BT
opublikowano: 08-03-2007, 00:00

Konieczny czy Gajewski? Kandydatów jest wielu, ale liczy się podobno tych dwóch.

Konieczny czy Gajewski? Kandydatów jest wielu, ale liczy się podobno tych dwóch.

Dziś zbierze się rada nadzorcza BZ WBK. Jej zadaniem jest wybór nowego prezesa banku. Jacek Kseń, dotychczasowy szef, po jedenastu latach odejdzie ze stanowiska.

Według nieoficjalnych informacji rada nadzorcza BZ WBK pod lupę wzięła siedmiu kandydatów. Pięciu to członkowie zarządu banku, dwóch jest innych instytucji.

— Nikt w banku ani na rynku nie ma wątpliwości, że walka o kierowanie BZ WBK rozegra się między dwiema osobami — Michałem Gajewskim i Justynem Koniecznym — twierdzi nasz informator.

Pierwszy, w spółce od 15 lat, odpowiada za bankowość detaliczną, prowadząc bardzo stabilną politykę kredytową. Dzięki temu portfel złych długów jest jednym z najniższych na rynku. Drugi kandydat związany jest z bankiem jedenaście lat. To jemu BZ WBK zawdzięcza ogromny sukces na rynku zarządzania aktywami. TFI Arka to drugi fundusz na rynku z aspiracjami na pierwsze miejsce.

— Obaj kandydaci mają więc bardzo wiele atutów i rada nie będzie miała łatwego zadania — ocenia anonimowo jeden z analityków.

Rada rozpatruje jeszcze kandydaturę Jacka Marcinkowskiego, odpowiedzialnego w BZ WBK za strategię biznesu, Mateusza Morawieckiego, wspierającego strategię, i Feliksa Szyszkiewskiego, któremu podlega ryzyko. Spoza banku brani pod uwagę są Andrzej Podsiadło, do jesieni szef PKO BP, i Mariusz Grędowicz, do połowy ubiegłego roku wiceprezes Banku BPH.

Nowo wybrany szef przez kilka tygodni będzie współpracował z Jackiem Kseniem i stopniowo przejmował obowiązki. 17 kwietnia ma się odbyć walne zgromadzenie akcjonariuszy, którego zadaniem będzie skwitowanie starego zarządu z działalności za 2006 r. Następnie rada ma oficjalnie powołać nowego prezesa. Jak podkreśla Jacek Kseń, jego następca będzie musiał poprowadzić dynamiczny rozwój sieci placówek, skoncentrować się na utrzymaniu najlepszych ludzi w banku i spółkach zarządzania aktywami, bo są łakomym kąskiem dla konkurencji, oraz utrzymać wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu