Dziś rynek walutowy czeka na dane z USA, po niedzieli - także z Chin

Robert Madejski, dealer walutowy kantoronline.pl
04-09-2015, 10:43

Wczoraj na decyzje inwestorów wpływ miały dwa wydarzenia: konferencja prasowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego oraz publikacja raportu Departamentu Pracy o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. EBC zapowiada możliwość zwiększenia programu luzowania ilościowego, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Limit dla poszczególnych krajów może być podniesiony z 25% do 33%.

Amerykański raport rozczarował, wniosków o zasiłek złożono więcej o 12 tysięcy. Rynek zareagował znacznym osłabieniem wspólnej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego. Przekładając to na notowania złotego, kurs w stosunku do euro otarł się o wsparcie na poziomie 4,20 zyskując w krótkim czasie 3,5 grosza, jednocześnie tracąc do dolara i funta brytyjskiego.

Dziś o poranku eurodolar próbuje nieśmiało odrabiać straty, czemu jednak nie pomagają opublikowane dane z Niemiec z godziny 8.00 o zamówieniach w przemyśle za lipiec (-1,4% m/m przy konsensusie -0,6%). To jednak nie dane zza Odry będą wpływać na decyzje inwestorów w przyszłym tygodniu, a dane makroekonomiczne z Chin oraz zachowanie tamtejszych giełd, które zostaną otwarte po niedzieli. Gwałtowne spadki powinny być wsparciem dla dolara. Notowania złotego nadal uzależnione będą od szerokiego rynku, a do 16-go września na rynkach panować może duża zmienność, kiedy to  amerykański FED ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

W dzisiejszym kalendarzu należy zwrócić uwagę na zrewidowane dane o wielkości PKB w strefie euro w II kwartale bieżącego roku o godz. 11.00 (konsensus to 0,3% k/k oraz 1,2% r/r) oraz przede wszystkim na dane z amerykańskiego rynku pracy (oczekiwana stopa bezrobocia za sierpień powinna wynieść 5,2%). Również o godz. 14.30 Amerykanie opublikują dane o zmianie zatrudnienia z sektorze pozarolniczym za sierpień (konsensus to 220 tys.). Lepsze dane bądź niewiele odbiegające od oczekiwań, zapewne wyzwolą u inwestorów pozytywny sentyment do walut rynków wschodzących, umożliwiając umocnienie złotego na koniec tygodnia.

Jeśli chodzi o pary złotowe, to  zmienność w przypadku EUR/PLN powinna zamykać się w przedziale 4,20 – 4,26, natomiast oporem dla  kursu USD/PLN jest poziom 3,80. Wszystko może się zmienić po pokonaniu przez eurodolara wsparcia na 1,11 gdyż kolejnym może być poziom 1,10 a potem 1,08 (minima z lipca).

O godzinie 10.00 notowania rodzimej waluty wyglądały następująco: 4,2232 EUR/PLN, 3,7897 USD/PLN, 5,7701 GBP/PLN oraz 3,8883 CHF/PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Madejski, dealer walutowy kantoronline.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Dziś rynek walutowy czeka na dane z USA, po niedzieli - także z Chin