Dziś w PB: Raczko zastąpił Kołodkę, który wraca do nauki

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 12-06-2003, 08:11

Koniec plotek. Zgodnie z poniedziałkową deklaracją premier Leszek Miller dokonał zmian w rządzie. Jerzy Hausner, minister gospodarki i pracy, został wicepremierem odpowiedzialnym za politykę gospodarczą rządu. Ministrem finansów jest Andrzej Raczko, który pracował w resorcie w okresie urzędowania Marka Belki. Grzegorz Kołodko wraca do pracy naukowej.

Priorytetami programu Jerzego Hausnera będzie pobudzenie przedsiębiorczości, swoboda działalności gospodarczej oraz promowanie zatrudnienia i ograniczanie ubóstwa. Trzecie działanie to restrukturyzacja i prywatyzacja majątku państwowego, czwarte - wpieranie innowacyjności, piąte - rozwój infrastruktury oraz szóste i siódme to regionalne i lokalne szanse i efektywne wykorzystanie funduszy UE.

- Chciałbym, aby działania w tym pierwszym segmencie zostały przez rząd zamknięte do 24 czerwca - mówi Jerzy Hausner.

Dodał, że w jego programie pozostanie część elementów przygotowanych przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę, ale pojawi się też wiele nowych elementów.

- Nastąpi poszerzenie bazy i egzekucji podatkowej, przechodzenie od wydatków pasywnych do aktywnych i generalna zmiana wydatków publicznych, stopniowe likwidowanie transferów, sanacja oraz poddanie kontroli budżetowej agencji - deklaruje nowy wicepremier.

Premier dodał, że kontynuowane będą prace koncepcyjne nad podatkiem liniowym, ale jego wprowadzenie możliwe jest najwcześniej w 2005 r. Z kolei Jerzy Hausner stwierdził, że jeśli bank centralny nie zgodzi się na zapisanie 9 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej do dochodów budżetu, będzie rozmawiał z bankiem centralnym o innych sposobach wykorzystania tych środków.

Przed oficjalnym ogłoszeniem dymisji Grzegorza Kołodki, przez ponad dwie godziny premier Leszek Miller rozmawiał z Jerzym Hausnerem, ministrem gospodarki i pracy, a później spotkał się z ministrem Kołodką. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Jerzy Hausner zagroził natychmiastowym złożeniem dymisji, jeżeli Grzegorz Kołodko nie zostanie odwołany. W odpowiedzi premier zaproponował Jerzemu Hausnerowi objęcie teki wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę. Nieustannie zmieniające się założenia budżetowe, autorstwa Grzegorza Kołodki, i „myśli nieuczesane” dotyczące reformy finansów publicznych przez nikogo w rządzie nie były traktowane poważnie. Nie były nawet przedmiotem obrad stałego Komitetu Rady Ministrów, który wypracowuje wnioski na obrady rządu. Dlatego wtorkowe obrady rządu, na których przyjęto założenia do budżetu 2004 i dyskutowano o reformie finansów publicznych, były tak długie i równie bezowocne.

W jawnej sprzeczności z oficjalnym komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu z posiedzenia Rady Ministrów stoją też oświadczenia ministra Kołodki o akceptacji jego programu, złożone na konferencji prasowej w środowe popołudnie. Komunikat mówi o przyjęciu, tak naprawdę, trzech z dziesięciu przedstawionych ustaw, gdyż pięć zostało od razu odesłanych na następne posiedzenie, dwa - niby przyjęte - "wymagają jeszcze dodatkowych technicznych ustaw".

Po 19.00 wszystko stało się jednak jasne Ń minister Kołodko wraca do pracy naukowej, Jerzy Hausner zostaje wicepremierem, odpowiedzialnym za politykę gospodarczą rządu, a ministrem finansów (bez teki wicepremiera) zostanie Andrzej Raczko, dotąd wiceprezes Banku Gospodarki Żywnościowej.

Andrzej Raczko od listopada 2001 r. do lipca 2002 r. roku był wiceministrem finansów w czasie, gdy resortem kierował Marek Belka. Podał się do dymisji wraz z nim.

Dużo więcej znajdziesz w czwartkowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dziś w PB: Raczko zastąpił Kołodkę, który wraca do nauki