Dziś w Pulsie: MSP nie radzi sobie z zarządzaniem resztówkami

Michał Kobosko
opublikowano: 10-05-2002, 06:18

Skarb Państwa ma mniejszościowe udziały — tak zwane resztówki — w ponad 60 spółkach notowanych na giełdzie i w 700 niepublicznych przedsiębiorstwach. Stosowana wobec tych spółek polityka właścicielska od dawna budzi kontrowersje. Na razie nie zanosi się jednak na szybkie rozwiązanie problemu. Opóźnia się bowiem tworzenie funduszu, który zarządzałby resztówkami.

Na początku tego roku informowaliśmy, że MSP rozpoczęło prace nad stworzeniem funduszu, do którego byłyby przekazane pakiety mniejszościowe.

— Ta sprawa nie jest przewidywana w planach legislacyjnych MSP na najbliższe miesiące. Na razie jest ona na etapie wstępnego opracowywania — powiedziano nam w resorcie skarbu.

Nie wiadomo, jakimi kryteriami kierowałoby się MSP przy wyborze akcji do funduszu. Ze wstępnych informacji wynika, że zarządzaniem funduszu miałby zająć się wyłoniony w drodze konkursu fundusz inwestycyjny.

Fundusz mógłby zostać upubliczniony i wprowadzony na warszawską giełdę. Pomysł popierany m.in. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych krytykują rynkowi praktycy.

— Tworzenie kolejnej agendy nie ma sensu. MSP przede wszystkim powinno jasno zadeklarować swoje intencje wobec poszczególnych spółek. Określić, w których pozostaje i w jakim celu, gdzie będzie aktywnym udziałowcem, a gdzie oczekuje tylko zysków z dywidendy. Pozostałe udziały powinien sprzedać np. OFE czy TFI. Byłoby to o wiele lepsze dla rynku, niż zaskakiwanie inwestorów kolejnymi dokapitalizowaniami — uważa Andrzej Powierża, analityk DI BRE Banku.

— Taki fundusz także nie będzie miał wielu opcji. Małe pakiety, nie dające mu wpływu na działanie spółki i tak będzie musiał sprzedać, duże zatrzymać lub spieniężyć w ofercie publicznej — mówi Artur Szeski, analityk CDM Pekao SA

Szczegóły w piątkowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś w Pulsie: MSP nie radzi sobie z zarządzaniem resztówkami