Dziś w Pulsie: oprocentowanie kredytów nie zależy od stóp NBP

Michał Kobosko
29-05-2002, 06:48

Większość analityków ma jedną teorię: dane makro z ostatnich miesięcy wskazują na potrzebę redukcji stóp na kończącym się dziś posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dodają jednak, że rada raczej nie zmieni oprocentowania, co będzie konsekwencją nagonki politycznej. Zresztą jakakolwiek decyzja rady nie zmieni sytuacji na rynku kredytów dla firm, które nadal są zbyt drogie.

— W maju stopy miały pozostać na niezmienionym poziomie, aby bank centralny zachował wiarygodność. Jeżeli jednak nastąpi silny spadek inflacji, rada będzie musiała zareagować bez względu na komentarze i nie bacząc na ambicje jej członków — mówi pragnący zachować anonimowość członek RPP.

Nawet jeśli rada zdecyduje się na cięcie dziś lub za miesiąc, niewiele zmieni to w sytuacji polskich firm. Ekonomiści i przedsiębiorcy uważają, że poziom stóp NBP i banków komercyjnych to zupełnie oddzielne sprawy. Banki nie są bowiem zainteresowane udzielaniem kredytów dla firm i osób prywatnych. To najważniejszy powód, dla którego są one tak drogie i trudno dostępne. Bardzo duży odsetek tzw. złych kredytów powoduje, że banki, decydując się na udzielenie pożyczki, drobiazgowo prześwietlają klienta. To nie podoba się firmom, gdyż komplikuje proces decyzyjny. Z drugiej strony, w dobie stagnacji, trudno przedstawić wiarygodny dla banku biznesplan. Nieco lepiej jest w przypadku kredytów indywidualnych, jednak tanie są jedynie kredyty hipoteczne czy samochodowe, więc w 100 proc. zabezpieczone.

Szczegóły w środowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Dziś w Pulsie: oprocentowanie kredytów nie zależy od stóp NBP