Dziś w Pulsie: Orlen zamierza sporo łożyć na Gdańsk

Michał Kobosko
07-10-2002, 06:23

Bez względu na wynik przetargu na zakup 75 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej, nowy inwestor będzie musiał wysupłać setki milionów dolarów na inwestycje. Jeśli w wyścigu zwycięży firma , może się okazać, że wydatki te zostaną uszczuplone. Nie z powodu skąpstwa płockiej firmy, ale dlatego, że technologię wybraną przez RG można zostąpić inną, znacznie tańszą.

Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Rafinerii Gdańskiej, wskazuje, że najważniejsza dla rozwoju spółki jest budowa tzw. instalacji IGCC, bez której RG nie będzie mogła po 2005 r. spełnić nowych norm UE dotyczących czystości produkowanych paliw. Według niego, realizacja projektu — wraz z instalacjami towarzyszącymi — ma kosztować 540 mln USD (2,2 mld zł). W pojedynkę spółka nie podoła temu zadaniu, stąd oferty współpracy wysłane do 20 firm. Na zaproszenie odpowiedziało kilka (np. Shell i EBOR), jednak nie było wśród nich PKN Orlen, który miał być osią spinającą realizację całego przedsięwzięcia. Dlaczego? Zdaniem Orlenu, to proste.

— Nasz udział w budowie IGCC miał być magnesem przyciągającym innych partnerów. Nie mogliśmy jednak zaangażować swoich środków w sytuacji, gdy zarząd RG proponował nam 15-proc. udział w tym przedsięwzięciu — mówi osoba z kierownictwa PKN Orlen.

Szef RG nie potwierdza takiego scenariusza wydarzeń.

Przedstawiciel Orlenu twierdzi jednak, że jeśli Orlenowi uda się kupić akcje Rafinerii Gdańskiej, będzie realizował — choć na innych zasadach — projekt IGCC.

— Wiele wskazuje na to, że koszty budowy można obniżyć nawet o 40 proc., wykorzystując przy tym inną technologię — twierdzi nasz rozmówca.

Według niego, Orlen chce również w Gdańsku kontynuować wiele innych pomysłów rozwojowych, a wśród nich wzrost mocy przerobowych z 4,5 do 6 mln ton ropy rocznie.

— Co prawda rozbudowujemy własne instalacje w Płocku, ale istnieje możliwość zwiększenia eksportu paliw z Gdańska. Inwestycja kosztowałaby jedynie 150 mln zł — podkreśla.

Szczegóły w poniedziałkowym "PB". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dziś w Pulsie: Orlen zamierza sporo łożyć na Gdańsk