Dziś w Pulsie: portugalski BCP rozważa wyjście z Polski

30-07-2002, 06:51

W ramach restrukturyzacji operacji na rynkach wschodzących portugalski Banco Comercial Portugues zlecił bankowi inwestycyjnemu Credit Suisse First Boston pomoc przy rewizji swojego zaangażowania w kilku krajach. Sprawa dotyczy m.in. rynku polskiego, gdzie BCP jest dominującym akcjonariuszem BIG BG oraz - poprzez holding Eureko - udziałowcem PZU.

— Restrukturyzacja oznacza w praktyce, że Portugalczycy będą dążyć do wycofania się z BIG BG i z PZU. Zaangażowanie w polski bank nie przyniosło BCP oczekiwanych efektów. Natomiast PZU to niezbyt wygodna pozycja w portfelu. Gdyby Eureko chciało teraz dokupić akcje ubezpieczyciela, musiałoby wziąć bardzo wysoki kredyt. Z tego powodu portugalski bank byłby zmuszony do tworzenia wysokich rezerw. Już teraz musi rezerwować pierwszą transakcję Eureko — uważa nasz rozmówca.

Jego zdaniem, BCP rozważa ponoć wyjście z Eureko, a jeżeli to nie wyjdzie chce skłonić holding do sprzedaży akcji PZU i zwrotu środków.

— Eureko i Portugalczycy zaangażowali w PZU około 600 mln EUR (2,4 mld zł). Będą zadowoleni, jeżeli odzyskają z tego 450 mln EUR (1,8 mld zł) — twierdzi anonimowo jeden z londyńskich analityków.

Paulo Fidalgo, rzecznik BCP, zaprzecza jednak, że bank podjął kroki w celu wyjścia z inwestycji w PZU.

— BCP jest zdecydowany na kontynuowanie inwestycji w bankowość i ubezpieczenia na swoich rynkach strategicznych, czyli w Portugalii, Polsce i Grecji oraz w pozostałych państwach, gdzie bank jest obecny. Informacje o planach sprzedaży BIG BG lub wyjściu z Eureko są nieprawdziwe — twierdzi Paulo Fidalgo.

Szczegóły we wtorkowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bank , Rynek , Pzu , BIG

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś w Pulsie: portugalski BCP rozważa wyjście z Polski