Dziś w Pulsie: URT chce wzmocnić swoją pozycję na rynku

Wiktor Krzyżanowski
10-12-2001, 06:56

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji liczy na to, że rząd wcześniej niż w 2003 r. zniesie monopol TP SA na rynku połączeń międzynarodowych. Chce także takich zmian prawa telekomunikacyjnego, które wzmocnią pozycję regulatora. Sceptycznie odnosi się natomiast do planów likwidacji URT i powołania Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Rząd koalicyjny SLD i PSL zapowiada likwidację od kwietnia 2002 r. wielu centralnych urzędów. Jednym z nich ma być Urząd Regulacji Telekomunikacji. Zamiast niego miałby powstać Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

— Likwidacja URT i powołanie URTiP ma sens jedynie w przypadku, gdyby jednocześnie zmieniono prawo pocztowe, zwiększając kompetencje urzędu. Na rynku pojawiła się sugestia, że proponowane zmiany mają służyć zmianie prezesa. To osłabia urząd i pod tym względem jest to zła decyzja — twierdzi Kazimierz Ferenc.

A spraw do załatwienia jest sporo. W najbliższym czasie szef URT powinien podjąć decyzję w sprawie usług VoIP, które w Polsce — podobnie jak i w innych krajach — funkcjonują jako narzędzie omijania monopolu wiodącego operatora na rynku połączeń międzynarodowych.

Więcej w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś w Pulsie: URT chce wzmocnić swoją pozycję na rynku