Dzisiejsza aukcja będzie testem

Kamil Zatoński
21-09-2005, 00:00

Na otwarciu handlu rentowności obligacji kontynuowały spadki, zapoczątkowane dzień wcześniej wraz z publikacją słabszych danych o cenach i dynamice produkcji przemysłu w sierpniu. Dochodowości dwu- i pięciolatek obniżyły się o 3-4 pkt baz., do — odpowiednio — 4,13 i 4,35 proc. Zaskakujący okazał się spadek cen produkcji o 0,1 proc. w ujęciu rocznym, i to przy drożejących paliwach. Warto pamiętać, że na ten czynnik od dłuższego czasu zwracają uwagę członkowie RPP, tłumacząc ostrożność w prognozach inflacyjnych.

Aktywność inwestorów była wczoraj jednak znikoma, więc o spadki rentowności nie było trudno. O godz. 16.10 dochodowość dwulatek wynosiła 4,11 proc., pięciolatek 4,34 proc., a dziesięciolatek 4,41 proc.

Warto jednak zwrócić uwagę na odbicie w górę rentowności długu na Węgrzech. Czy to pierwszy sygnał odpływającej fali kapitału z rynków wschodzących? Testem dla Polski będzie dzisiejszy przetarg PS0310 (za 2,5 mld zł). Od wielkości popytu i oferowanych cen zależeć będzie kierunek, w którym podąży rynek. Gdyby aukcja się nie udała, rentowności na rynku wtórnym łatwo mogą skoczyć o kilka punktów bazowych w górę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Dzisiejsza aukcja będzie testem