Dziura po producencie zniknie szybko

Marcin Kuśmierz
11-10-2006, 00:00

Polscy operatorzy chcą ograniczyć sprzedaż telefonów BenQ-Siemens. Konkurenci zacierają ręce.

Zapowiedź niewypłacalności spółki BenQ Mobile i perspektywa zamknięcia niemieckich fabryk azjatyckiego producenta komórek będzie miała duży wpływ na polski rynek. Operatorzy komórkowi z niepokojem przyglądają się rozwojowi sytuacji w Niemczech i analizują ograniczenie współpracy. Oficjalnie twierdzą, że decyzje jeszcze nie zapadły, a nieoficjalnie — że nie mogą angażować się w bliską współpracę z producentem, którego przyszłość jest niepewna.

— Z uwagą obserwujemy rozwój wydarzeń. Dalsza współpraca zależy głównie od dostawcy i atrakcyjności jego oferty na polskim rynku — mówi Jacek Kalinowski, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej.

Operatorzy sieci Era i Plus GSM unikają na razie jednoznacznej deklaracji dotyczącej współpracy z azjatyckim producentem. Według nieoficjalnych informacji, Era może zrezygnować ze współpracy już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

— Obecnie w ofercie nie mamy żadnych modeli telefonów BenQ-Siemens. Trudno dziś powiedzieć, czy będziemy je sprzedawać w przyszłym roku — mówi Adam Suchenek z biura prasowego Polkomtela.

Operatorzy i dystrybutorzy telefonów komórkowych zgodnie przyznają, że dotychczas nie ma żadnych problemów z dostępnością czy serwisem produktów BenQ-Siemens, jednak konkurenci są przygotowani na szybkie zajęcie na rynku miejsca po Tajwańczykach.

— Na razie nasza współpraca z producentem przebiega bez zakłóceń. Konkurencja wśród producentów telefonów jest jednak ogromna i każdy z nich szybko wykorzysta okres niepewności, jaki pojawił się wokół marki BenQ-Siemens — mówi Dariusz Chlastawa, wiceprezes sieci mPunkt.

W 2005 r. sprzedano w Polsce około miliona telefonów komórkowych marki Siemens, co dawało firmie drugą pozycję na rynku. Szacuje się, że tegoroczna sprzedaż telefonów BenQ-Siemens i Siemens będzie dwukrotnie niższa. Największymi dostawcami telefonów będą Nokia, Sony Ericsson i Samsung.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziura po producencie zniknie szybko