Dzwon Hitlera zostanie na wieży

  • DI
opublikowano: 23-10-2018, 22:00

Tzw. dzwon Hitlera w niemieckiej gminie Herxheim am Berg (Nadrenia- Palatynat) może pozostać na wieży kościoła ewangelickiego — orzekł sąd administracyjny w Neustadt.

Przeciwko decyzji lokalnych władz o pozostawieniu dzwonu protestował jeden z mieszkańców, wyznawca judaizmu. Dzwon wisi tam od 1934 r. Jest na nim swastyka i napis „Wszystko dla Ojczyzny — Adolf Hitler”. Lokalne władze postanowiły zachować ów dzwon jako „bodziec do pojednania i pomnik ku przestrodze przed przemocą i niesprawiedliwością”. Sąd uznał, że takie uzasadnienie mieści się w kategorii swobody wyrażania opinii, zwłaszcza że historia dzwonu ma zostać przedstawiona na specjalnej tablicy. Sąd odrzucił też wniosek o zakazanie burmistrzowi wyrażania opinii, że bicie w ten dzwon „służy pojednaniu z ofiarami czasów nazistowskich”. Także w tym wypadku chodzi o swobodę wyrażania opinii, a nie o stwierdzanie faktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane