E.ON będzie największy w sektorze gazowym

Magda Kozmana
05-07-2002, 00:00

Niemiecki koncern energetyczny E.ON chce zostać największą na świecie grupą gazową. W osiągnięciu celu ma mu pomóc zmiana prezesa, przejęcie wszystkich udziałów w Ruhrgasie i sprzedaż Stinnesa.

Inwestorzy mogą być zadowoleni z E.ON. Niemiecka grupa wynegocjowała z Deutsche Bahn dobrą cenę — 1,6 mld EUR (6,4 mld zł) za sprzedaż 65 proc. akcji firmy logistycznej Stinnes. Pozyskane z tej transakcji środki zostaną wykorzystane na sfinansowanie zakupu brytyjskiego Powergen — spółki, przez którą Niemcy mogą poważnie zaistnieć na amerykańskim rynku.

E.ON, który pod względem kapitalizacji jest największym koncernem użyteczności publicznej w Europie, pozbywa się udziałów w spółkach spoza sektora energetycznego. Zamierza skoncentrować działalność na energii elektrycznej i gazie. Wczoraj spółka ogłosiła, że przejmie wszystkie udziały w największym niemieckim dystrybutorze gazu — Ruhrgas, płacąc 4,1 mld EUR (16,4 mld zł).

Dzisiaj niemiecki rząd ma wydać decyzję, czy pozwoli E.ON na taki zakup. Nieoficjalnie wiadomo, że zgodzi się, jeżeli E.ON pozbędzie się udziałów w regionalnym dystrybutorze VNG.

W Polsce E.ON stara się od wielu miesięcy o zakup grupy ośmiu dystrybutorów energii z północnej i środkowej Polski. Chociaż wyłączność na negocjacje zdobył jego rywal, niemiecki koncern nie stracił zainteresowania G-8.

Do odgrywania głównej roli w sektorze energetycznym na świecie spółkę ma poprowadzić nowy prezes. Wraz z odejściem na emeryturę Ulricha Hartmanna i Wilhelma Simsona stery w spółce przejmie Wulf Bernotat, prezes Stinnes. Stanie się to 30 kwietnia na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Po tym, jak RWE — konkurent E.ON, zmienił prezesa, akcjonariusze spodziewali się podobnego posunięcia w E.ON.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / E.ON będzie największy w sektorze gazowym