E.On rezygnuje z Endesy w zamian za aktywa m.in. w Polsce

02-04-2007, 20:40

Niemiecki E.On zrezygnował z przejęcia Endesy, największego hiszpańskiego koncernu energetycznego. Jego rywale, hiszpańska Acciona i włoski Enel, w zamian sprzedadzą mu aktywa energetyczne za 10 mld EUR, m.in. w Polsce.

E.On dawał za Endesę 42,4 mld EUR. Jego oferta spotkała się jednak z oporem natury politycznej. Niemiecki koncern zrezygnował, jednak nie całkowicie. Zapowiedział, że rozważy nową ofertę przejęcia hiszpańskiej spółki w ciągu najbliższych czterech lat. Zawarł jednocześnie porozumienie z Enelem i Accioną, największym akcjonariuszem Endesy, w sprawie odkupienia wartych 10 mld EUR aktywów energetycznych w Hiszpanii, Włoszech i Francji, a także Polsce i Turcji. Do transakcji dojdzie, jeśli powodzeniem zakończy się oferta przejecia Endesy, którą wkrótce mają ogłosić Enel i Acciona. Będą płacić po 41 EUR za każdą jej akcję. Ostatnia propozycja E.On to 40 EUR.
MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / E.On rezygnuje z Endesy w zamian za aktywa m.in. w Polsce