Czytasz dzięki

E-Puszcza, czyli jak cyfryzacja dopadła biologów

PAP/DI
opublikowano: 01-03-2019, 18:06

Cyfrowy zbiór danych naukowych o Puszczy Białowieskiej powstanie w ramach projektu "e-Puszcza", który realizuje Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży wspólnie z partnerami z Politechniki Białostockiej. Dane będą udostępniane wszystkim zainteresowanym przyrodą, nie tylko badaczom.

Projekt będą przez trzy najbliższe lata realizować, wspólnie z IBS PAN, zamiejscowy wydział leśny w Hajnówce Politechniki Białostockiej i Centrum Komputerowych Sieci Rozległych tej politechniki. Wartość projektu to prawie 8 mln zł, jest on dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa.

Puszcza Białowieska
Zobacz więcej

Puszcza Białowieska Fot. Michal Kosc / FORUM

W ramach projektu powstanie cyfrowe repozytorium (zbiór danych), które będzie zawierać różne dane naukowe. Będzie tam można także oglądać np. trójwymiarowe modele obiektów z kolekcji naukowych, np. czaszek czy innych kości zwierząt, modele roślin, owadów. Modele te będzie można pokazać na platformie cyfrowej dzięki temu, że uczestniczące w projekcie jednostki naukowe kupią skanery 3D, 2D a nawet mikrotomografy, dzięki którym powstaną i będą udostępnione "skany" tych kolekcji - wyjaśnił dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN dr hab. Rafał Kowalczyk.

W repozytorium znajdą się także w formie cyfrowej np. mapy, zdjęcia, unikatowe dane o występowaniu gatunków roślin czy grzybów. Kowalczyk dodaje, że takich repozytoriów "w Polsce praktycznie nie ma", są raczej repozytoria publikacji naukowych.

"Puszcza Białowieska jest obszarem unikatowym, jednym z niewielu lasów naturalnych w Europie, obszarem światowego dziedzictwa UNESCO. W związku z tym te dane są bardzo cenne, są wykorzystywane do porównywania z innymi obszarami przekształconymi przez człowieka" - powiedział Kowalczyk.

Dyrektor IBS i podkreśla, że udostępnianie zasobów naukowych to jeden z najważniejszych aspektów projektu "e-Puszcza", a widać "ogromne" zainteresowanie naukowców badaniem Puszczy Białowieskiej.

Naukowcy liczą także na to, że udostępnienie zbiorów naukowych gromadzonych i dokumentowanych przed wieloma laty zaowocuje nowymi badaniami i nowymi efektami badań naukowych, bo będzie można je przetwarzać i analizować najnowocześniejszymi narzędziami. Kowalczyk mówi, że może się to okazać przydatne np. w pracach naukowych dotyczących zmian klimatu i wpływu tych zmian na organizmy. Liczy na to, że wyniki badań będą jeszcze szersze, bardziej interdyscyplinarne, poszerzające wiedzę nie tylko o puszczy, ale w ogóle o naturalnych ekosystemach.

Platforma ma być otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Będą mogli z niej korzystać - oprócz naukowców - także miłośnicy przyrody, pasjonaci czy instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Pierwsze udostępnienia danych zaplanowano na 2020 r.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane