E-sprawozdania finansowe to aż 26 różnych wersji schematów raportowych

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Już na początku roku warto zajrzeć do Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów, by pobrać dedykowany swojej organizacji schemat struktury logicznej sprawozdania finansowego w wersji elektronicznej w pliku XML.

Dostępnych jest bowiem aż 26 wariantów sprawozdań — 10 wersji jednostkowych oraz 3 wersje skonsolidowanych sprawozdań finansowych, z których każda może zostać sporządzona w złotówkach lub tysiącach złotych (sprawozdanie sporządzasz po polsku i w walucie polskiej).

Przy tym warto pamiętać, że sprawozdania dla wybranych jednostek dodatkowo mogą być sporządzane z lub bez uwzględnienia rachunku przepływów pieniężnych. Ministerstwo uwzględniło schematy dla jednostek małych, mikro-, dla banku, alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz jednostki innej. Nie znajdziemy tam natomiast wersji dla sprawozdań sporządzanych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

W najczęściej sporządzanej wersji — e-sprawozdania finansowego jednostki innej — należy uwzględnić bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową, wprowadzenie do sprawozdania. Z kolei te podmioty, które corocznie przechodzą badania, muszą ponadto zawrzeć zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych.

Natomiast jednostki małe lub mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdaniach, co oznacza prostszą wersję bilansu oraz rachunku zysku i strat bez rachunku przepływów pieniężnych czy zestawienia zmian w kapitale własnym, również informacja dodatkowa jest dla tych jednostek mniej szczegółowa. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie prostszej wersji przez jednostki małe lub mikro wymaga uprzedniej decyzji organu zatwierdzającego sprawozdanie.

Jakie jeszcze części mogą znaleźć się w e-sprawozdaniu? Np. sprawozdanie z działalności sporządzone przez kierownika jednostki, jeśli zestawienie dotyczy spółek kapitałowych, komandytowo-akcyjnych lub towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, lub zestawienie lokat w przypadku funduszy inwestycyjnych i alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Ten poziom skomplikowania sprawia, że znane już przedsiębiorcom raporty podatkowe w formacie JPK mogą wydawać się wielokrotnie łatwiejsze do sporządzenia niż e-sprawozdania w pliku XML. W istocie tak właśnie jest. Dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o tym, czy wiemy, jakich danych wymaga od nas wybrana wersja sprawozdania oraz czy dysponujemy odpowiednimi narzędziami do sporządzenia dokumentów w wymaganej obecnie formie elektronicznej. Warto przypomnieć, że ustawa o rachunkowości daje na to przedsiębiorcom 3 miesiące od dnia bilansowego.

Więcej na temat e-sprawozdań finansowych w wydaniu „Pulsu Biznesu” już 21 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Zatorski, Business Consulting Expert w Sage

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu