E-sprawy w e-sądach. Sen czy rzeczywistość?

Maciej Bobrowicz
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Poziom inwestycji oraz transakcji gospodarczych zależy, według badań Banku Światowego, od sprawnych sądów. Im bardziej złożone procedury rozwiązywania sporów, tym mniej skuteczny jest wymiar sprawiedliwości. Na czele listy krajów z najmniejszą liczbą formalności niezbędnych w dochodzeniu należności znajduje się Austria (11 procedur). Polska to aż 41 procedur! Koncepcja zwiększenia liczby sędziów, by usprawnić orzekanie sądów, nie jest prawdziwa. Polska zajmuje drugie (!) miejsce w Europie (blisko 9 tys.) za Niemcami (ponad 20 tys.) pod względem liczby sędziów. Na drugim biegunie znajdują się Anglia i Walia (2,2 tys.) oraz Irlandia (62). Tak więc to nie liczba sędziów decyduje o szybkości wymiaru sprawiedliwości!

Pojawienie się w Polsce instytucji e-sądu, tj. procedur z użyciem podpisu elektronicznego, znacznie ułatwiłoby rozwiązywanie sporów. Składanie e-pozwów umożliwia w innych krajach wydanie nakazu zapłaty w ciągu kilku dni! Dostęp do KRS przez internet to wyciąg „od ręki”. Elektroniczne księgi wieczyste usprawniają obrót nieruchomościami. Systemy te używane są w wielu państwach europejskich i przyczyniły się do usprawnienia instytucji sądowych.

Niewykorzystaną jeszcze szansą usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości jest mediacja cywilna. Wprowadzona do procedury cywilnej pół roku temu — wymaga promocji. W sądach brytyjskich, np. Exeter, 65 proc. spraw kieruje się do mediacji — 3/4 z nich kończy się ugodą! I to w nieprawdopodobnym czasie. W sprawach drobnych (do 5 tys. GBP) ugoda zawierana jest średnio w ciągu pół godziny. W pozostałych — po kilku godzinach. Odciąża to sędziów. Obniża koszty procesu. Dla przedsiębiorców oznacza to lepsze warunki prowadzenia działalności. Podstawy prawne do funkcjonowania mediacji są, ale jest ona w Polsce jeszcze instytucją praktycznie nieznaną...

Maciej Bobrowicz

radca prawny z kancelarii Bobrowicz, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Bobrowicz

Polecane