EADS rozpoczął notowania poniżej oczekiwań graczy

Wojciech Dembiński
opublikowano: 11-07-2000, 00:00

EADS rozpoczął notowania poniżej oczekiwań graczy

Bardzo pomyślne sygnały, które wypłynęły na koniec minionego tygodnia ze Stanów Zjednoczonych — dane makroekonomiczne wskazujące, na spadek tempa wzrostu gospodarczego oraz silne zwyżki indeksów giełdowych — stały się dla inwestorów giełdowych z różnych części świata bodźcem do kupowania akcji. Poniedziałkowe sesje na rynkach azjatyckich upłynęły pod znakiem wzrostów kursów. W Tokio ceny wzrosły średnio o 1 proc., podciągnięte w górę przez informacje z USA oraz lepsze niż się powszechnie spodziewano dane o zamówieniach w przemyśle. Według analityków, w najbliższych dniach gracze będą obserwować rynek i raczej powstrzymają się przed jakimikolwiek posunięciami w związku z posiedzeniem banku centralnego w następny poniedziałek, w czasie którego rozważona zostanie kwestia odejścia od polityki utrzymywania stóp procentowych na bardzo niskim -blisko zera — poziomie.

W HONGKONGU indeks zwyżkował o ponad 2 proc. W ten sposób gracze zareagowali również na dobre informacje płynące z rynku nieruchomości.

SESJE na rynkach w Europie rozpoczęły się od zwyżek kursów. Najbardziej zyskowne okazały się akcje firm motoryzacyjnych, których indeks wzrósł o 0,86 proc. podczas gdy spółek telekomunikacyjnych o 0,67 proc. Przyczyną takiego stanu była informacja o tym, że DaimlerChrysler szuka oszczędności w kosztach w kwocie 2,5 mld euro.

CIEKAWOSTKĄ na rynkach europejskich był debiut międzynarodowej spółki lotniczo-zbrojeniowej EADS. Inauguracyjna cena jej akcji była niższa od oczekiwanych 19 euro.

PO POŁUDNIU inwestorzy coraz bardziej zwracali uwagę na rynki amerykańskie. Według analityków rynki miały otworzyć się blisko poziomów zamknięć z piątku, a aktywność graczy nie miała być duża przed publikacją w tym tygodniu danych o inflacji.

SESJA na amerykańskim Nasdaq rozpoczęła się od 0,5-proc. zniżki indeksu, z kolei na nowojorskiej Wall Street kursy zwiększyły się średnio o 0,1 proc. W miarę upływu czasu tendencje te nie uległy zmianie — na Nasdaq wciąż przeważali inwestorzy realizujący zyski po niedawnych zwyżkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane