Eastbridge może się ułożyć z HDS

Marcin Gesing
13-05-2004, 00:00

Grupa Eastbridge interesuje się możliwością kupna państwowego kolportera prasy. Na przeszkodzie stoi jednak sprawa sądowa.

Prywatyzowany od 1994 r. Ruch ma poważnego adoratora. Wszystko wskazuje na to, że udziałem w prywatyzacji spółki interesuje się Eastbridge, właściciel sieci sklepów Empik i Galerii Centrum. Niewykluczone, że spółka będzie dążyć do zawarcia umowy z francuską firmą HDS, która od 1997 r. toczy przed sądem spór z resortem skarbu. HDS domaga się realizacji porozumienia z 1996 r., które dawało Francuzom prawo do kupna akcji Ruchu.

— Nie rozmawiamy z firmą Eastbridge na ten temat. Wciąż jesteśmy zainteresowani zakupem akcji Ruchu, ale naszym partnerem finansowym jest CA IB — mówi Andrzej Kacperski, prezes HDS Polska.

Kółko się zamyka

Ale to właśnie grupa CA IB, do niedawna właściciel NFI Hetman, umożliwiła wprowadzenie aktywów Eastbridge na warszawską giełdę. W połowie marca tego roku spółki z kontrolowanej przez Yarona Brucknera grupy Eastbridge objęły wartą 659 mln zł emisję akcji NFI Hetman. Po transakcji Eastbridge kontroluje 91,43 proc. akcji Hetmana, do którego trafiły udziały w firmach: Empik, Galeria Centrum, Licomp Empik Mulitimedia, Optimum Distribution, Smyk, Ultimate Fashion, Young Fashion oraz E-Foto. Już wtedy mówiło się, że transakcja może być wstępem do gry o przejęcie Ruchu.

Prezes spółki Eastbridge nie chciał rozmawiać w tej sprawie z „PB”. Chętniej wypowiadał się Miron Maicki, prezes Ruchu.

— Jest spore zainteresowanie udziałem w prywatyzacji Ruchu różnych podmiotów. Niedawno rozmawialiśmy ze szwajcarską siecią handlową Kiosk oraz konsorcjum finansowym z Wielkiej Brytanii. Przestraszyły ich problemy prawne. Jest mi też wiadomo, że kupnem Ruchu interesuje się Eastbridge — mówi Miron Maicki.

Najlepszy kandydat

Eastbridge zapowiadał, że wprowadzenie spółek grupy na giełdę ma pomóc w pozyskaniu finansowania na kolejne przejęcia.

— Ruch współpracuje od dawna z Empikiem i zaangażowanie Eastbridge w proces prywatyzacji największego w Polsce dystrubutora prasy wydaje się logiczne. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to najlepszy kandydat na inwestora strategicznego dla tej spółki — twierdzi osoba związana z prywatyzacją Ruchu.

Na razie jednak trwa proces HDS z ministerstwem skarbu. Pod koniec czerwca przed sądem okręgowym w Warszawie odbędą się kolejne przesłuchania świadków. Żeby plan przejęcia Ruchu przez Eastbridge mógł się powieść, najpierw HDS musiałoby wycofać pozew przeciwko MSP. Pytanie, ile to będzie kosztować?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eastbridge może się ułożyć z HDS