Eaton zainwestuje 200 mln zł w Tczewie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 16-10-2008, 00:00

Amerykański producent części do samochodów chce w wytwórni łożysk zatrudnić 250 osób, wejść do strefy ekonomicznej i dostać grant.

Notowanemu na NYSE koncernowi kryzys niestraszny

Amerykański producent części do samochodów chce w wytwórni łożysk zatrudnić 250 osób, wejść do strefy ekonomicznej i dostać grant.

Nie wszystkie amerykańskie firmy wstrzymują się z inwestycjami. I nie wszystkie koncerny motoryzacyjne tną produkcję. Niektórzy — wręcz przeciwnie. Choćby taki Eaton. Notowana na NYSE spółka, która ma w Polsce dwie fabryki, chce jedną rozbudować.

— Firma myśli o inwestycji w produkcję łożysk w Tczewie. Chodzi o 216,5 mln zł i 250 nowych miejsc pracy — twierdzi źródło "PB".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Eaton dostał wstępną zgodę na grant w związku z tym projektem. Zamierza też wejść do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oficjalnie strefa tego nie potwierdza. Także Eaton nabrał wody w usta.

Nie mówią, ale przyjadą

— Nie ogłaszaliśmy zamiarów rozbudowy zakładu w Tczewie i nie komentujemy takich informacji inaczej niż w formie oficjalnego komunikatu — mówi Hillary Spittle z biura prasowego koncernu.

Mogłoby się wydawać, że zawierucha na świecie i ograniczenia produkcji w koncernach samochodowych zniechęcają do inwestycji. Kilka firm, które już dostały od naszego rządu obietnicę grantu, wstrzymuje się z decyzjami i przesuwa spotkania. Jednak z informacji "PB" wynika, że w przyszłym tygodniu w Polsce będą wysokiej rangi menedżerowie z Eatona.

— Decyzja zapadnie do końca roku lub na początku przyszłego. Poza Polską rozpatrywane są lokalizacje w Ameryce Południowej i Azji — twierdzi jeden z rozmówców zaangażowany w negocjacje.

Znowu strefa

W Tczewie Eaton ma już fabrykę, która produkuje części samochodowe i elementy do ciężarówek. Dział samochodowy wytwarza sprężarki, sprzęgła i dyferencjały. Zatrudnia 98 osób. Dział produkujący części do ciężarówek wytwarza skrzynie biegów i ma 557 pracowników. Poza tczewską fabryką firma jest obecna w Bielsku-Białej. W 2004 r. Amerykanie weszli tu do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i obiecali fabrykę podzespołów samochodowych za 240 mln zł oraz 400 miejsc pracy do 2010 r. Dziś zatrudniają tam już 600 pracowników.

Eaton produkuje podzespoły i systemy dla producentów z różnych gałęzi przemysłu. Jest dostawcą m.in. komponentów hydraulicznych i pneumatycznych do maszyn ciężkich i lotnictwa oraz podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern zatrudnia na świecie 81 tys. osób. W ubiegłym roku miał 13 mld USD obrotów. Założona w 1911 r. firma notowana jest na NYSE.

okiem eksperta

Maciej Dobrowolski

z agencji pracy Manpower

To będzie wyzwanie dla firmy Eaton. W Tczewie działa bardzo dużo firm produkcyjnych. Tymczasem z naszego doświadczenia wynika, że Eaton szuka osób ze znajomością rysunku technicznego czy obsługi maszyn CNC. Ich liczba na rynku pracy jest niestety ograniczona. Być może firma będzie musiała postawić na edukację i zatrudnić mniej doświadczonych pracowników, a następnie ich podszkolić. Obecne w tym mieście firmy mogą się spodziewać, że zwiększenie zatrudnienia w Eatonie spowoduje odpływ pracowników z ich zakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eaton zainwestuje 200 mln zł w Tczewie