EBC już drugi tydzień nie kupował rządowych obligacji

opublikowano: 27-02-2012, 17:25

Europejski Bank Centralny w ubiegłym tygodniu już drugi tydzień z rzędu nie dokonał żadnych zakupów obligacji rządowych, wzmacniając w ten sposób wrażenie, że tymczasowo zawiesił kontrowersyjny program obniżania kosztów zadłużania się państw.

EBC poinformował w poniedziałek, że do piątku obligacji takich nie nabywano, podobnie jak w ciągu poprzedniego tygodnia.

Celem podejmowanych okazjonalnie przez EBC zakupów obligacji państwowych było obniżenie oprocentowania kredytów zaciąganych przez silnie zadłużone kraje w rodzaju Włoch czy Hiszpanii.

Podobny efekt miało przynieść stosowanie przez EBC innego narzędzia stymulacji rynku finansowego, jakim jest udzielanie bankom komercyjnym nisko oprocentowanych pożyczek. Niektóre z banków przeznaczały te pieniądze na zakup państwowych obligacji, ułatwiając zainteresowanym rządom dostęp do kredytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane