EBC może podwyższyć w 2006 r. główną stopę procentową do 3,5 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-09-2006, 11:55

Europejski Bank Centralny (EBC) może jeszcze w tym roku podwyższyć swoją benchmarkową stopę procentową z obecnych 3 proc. do 3,5 proc. - oceniają ekonomiści z niemieckiej grupy bankowej BDB.

Europejski Bank Centralny (EBC) może jeszcze w tym roku podwyższyć swoją benchmarkową stopę procentową z obecnych 3 proc. do 3,5 proc. - oceniają ekonomiści z niemieckiej grupy bankowej BDB.

W opublikowanym w poniedziałek comiesięcznym raporcie BDB, w skład której wchodzą m.in. Deutsche Bank i Commerzbank, grupa ocenia, że mocny wzrost gospodarczy w strefie euro i wyższe koszty energii napędzają wzrost inflacji w tym regionie.

"EBC może dlatego podwyższyć swoją benchmarkową stopę procentową dwa razy po 25 pkt bazowych, do 3,5 proc. na koniec tego roku" - napisano w raporcie BDB.

"W sytuacji, gdy wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie prawdopodobnie w tym roku co najmniej 2 proc., a ceny energii pozostają wysokie, jest uzasadnione, aby bank dostosował swoją politykę monetarną do poziomu, który jest neutralny dla ożywienia gospodarczego" - czytamy w raporcie grupy.

Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się 5 października w Paryżu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBC może podwyższyć w 2006 r. główną stopę procentową do 3,5 proc.