EBC nie będzie zdecydowanie przeciwdziałał wzrostowi rentowności obligacji

opublikowano: 03-03-2021, 12:32

Europejski Bank Centralny (EBC) uważa, że słowne interwencje i elastyczność programu zakupu obligacji są wystarczające do utrzymania pod kontrolą ryzyka wynikającego z wzrostu rentowności obligacji, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Choć niektórzy członkowie Rady Prezesów EBC sygnalizowali, że wysokie rentowności mogą szkodzić eurolandowi w okresie przedłużających się ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii, to we władzach banku centralnego eurolandu nie ma panicznych nastrojów, twierdzą źródła agencji. Twierdzą, że ewentualne zwiększenie programu zakupów obligacji uważane jest obecnie za niepotrzebne.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Informatorzy Bloomberga nie ujawnili, czy doszło do zwiększenia zakupów obligacji na rynku przez EBC w ostatnich dniach. Jedno ze źródeł wskazało na spadek rentowności w poniedziałek po tym jak niektórzy przedstawiciele banku centralnego zasygnalizowali gotowość podjęcia przez niego działań w reakcji na „nieuzasadniony” wzrost rentowności.

W środę rentowność obligacji Niemiec rośnie. W przypadku 10-letnich idzie w górę o 4 pkt. bazowe do minus 0,31 proc.

Rentowności obligacji państw eurolandu rosły od połowy lutego w związku z rosnącą obawą wzrostu inflacji. Najmocniej taniał dług Grecji i Włoch. Przez dwa tygodnie rentowność obligacji tych państw wzrosła o ok 20 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane