Czytasz dzięki

EBC odpiera krytykę, sygnalizuje zwiększenie zakupów obligacji Włoch

opublikowano: 13-03-2020, 12:16

Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że kupi więcej długu krajów takich jak Włochy, próbując nie pozwolić na dalszy wzrost paniki.

Dzień po tym jak wystąpienie szefowej EBC, Christine Lagarde, spowodowało rekordową przecenę obligacji Włoch, inni przedstawiciele banku centralnego eurolandu zaczęli wysyłać sygnały mające poprawić nastroje na rynku.

 - Nie będziemy tolerować żadnego zagrożenia dla swobodnej transmisji naszej polityki monetarnej we wszystkich jurysdykcjach strefy euro – napisał na blogu Philip Lane, główny ekonomista EBC. – Jest jasne, że jeśli będzie to konieczne, jesteśmy gotowi zrobić więcej i dostosować wszystkie nasze instrumenty aby zapewnić, że wysokie spready, które widzimy w reakcji na szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa, nie zaszkodzą transmisji – dodał.

Lane zapewnił, że jeśli będzie to koniecznie, stopy zostaną obniżone.

Szef banku centralnego Francji, Francois Villeroy de Galhau, zadeklarował tymczasem w piątek, że jeśli będzie to konieczne, EBC wykorzysta całą dostępną elastyczność aby pokonać fragmentację strefy euro.

Czwartkowa decyzja EBC o utrzymaniu stóp procentowych i przeznaczeniu dodatkowych 120 mld EUR do końca roku na zakup obligacji, a także uruchomieniu nowego programu ułatwiającego bankom wsparcie małych firm, spotkała się z krytyką.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giuseppe Conte wyrazili rozczarowanie zbyt słabą, ich zdaniem, reakcją banku centralnego eurolandu na kryzysową sytuację spowodowaną przez epidemię koronawirusa.

- Kiedy spready zwiększają się i rosną stopy, wówczas EBC musi wkroczyć – powiedział Jens Peter Sorensen, główny analityk Danske. – Wczorajszy komentarz Lagarde o spreadach był katastrofą – dodał.

Szefowa EBC powiedziała podczas czwartkowej konferencji, że "nie jesteśmy tu by zmniejszać spready". Podkreślała, że nie jest to "funkcją ani rolą EBC". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC