EBC: pierwszy od maja spadek oczekiwań inflacyjnych

Bloomberg, MD
opublikowano: 12-01-2023, 12:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Bank Centralny poinformował o pierwszym od maja ubiegłego roku spadku oczekiwań inflacyjnych konsumentów, donosi Bloomberg.

Badanie przeprowadzone przez EBC w listopadzie pokazało, że oczekiwania inflacyjne konsumentów w perspektywie następnych 12 miesięcy spadły do 5,0 proc. W październiku było to 5,4 proc. Obniżenie oczekiwań, które nastąpiło po najbardziej agresywnej serii podwyżek stóp w historii EBC, jest największe od kwietnia 2020 roku, do kiedy sięgają porównywalne dane.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Badanie pokazało, że oczekiwania inflacyjne w perspektywie 3 lat także spadły do 2,9 proc. z 3,0 proc. Oczekiwania dotyczące dynamiki PKB w perspektywie następnych 12 miesięcy poprawiły się do spadku o 2,0 proc. W październiku konsumenci oczekiwali spadku o 2,6 proc.

Bloomberg zwraca uwagę, że wynik badania przeprowadzonego przez EBC współgra z danymi Komisji Europejskiej, potwierdzającymi słabnięcia obaw dotyczących dynamiki cen w największych gospodarkach Unii Europejskiej. Agencja zwraca jednocześnie uwagę, że w najnowszym badaniu Eurobarometr wzrost kosztów życia był wciąż największą obawą mieszkańców strefy euro, wyprzedzającą ubóstwo, zmianę klimatu czy rozprzestrzenienie się wojny na Ukrainie na inne kraje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane