Czytasz dzięki

EBC ponownie rozważa powstanie banku „złych długów”

opublikowano: 10-06-2020, 08:27

Zdaniem informatorów agencji Reuters, Europejski Bank Centralny rozważa scenariusz obejmujący powstanie banku „złych długów”, który mógłby zarządzać setkami miliardów euro niespłaconych pożyczek będących skutkiem pandemii koronawirusa.

Według osoby związanej z EBC, instytucja powołała grupę zadaniową, która ma przyjrzeć się pomysłowi „złego banku”, który miałby przechowywać niezapłacone długi w euro i wzmocnić ochronę banków komercyjnych przed drugą katastrofą kryzysową, jeśli rosnące bezrobocie zdusi dochody potrzebne do spłaty kredytów.

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
Zobacz więcej

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) fot. Bloomberg

Według oficjalnych statystyk, kwota zadłużenia w strefie euro, która najprawdopodobniej nie zostanie w pełni spłacona, wynosi już ponad pół biliona euro, w tym wynikających z kart kredytowych, kredytów samochodowych i hipotek.

Pomysł na „zły bank” strefy euro był dyskutowany i odkładany już ponad dwa lata temu. Obecnie – jak twierdzi agencyjne źródło - pod kierownictwem nowej prezes Christiny Lagarde, EBC w ostatnich tygodniach skonsultował się z bankami i urzędnikami UE w sprawie takiego programu.

Decydujące w tej sprawie może być stanowisko Niemiec, największej gospodarki regionu, które kwestionowały ostatnio niektóre programy EBC.

Jednym z omawianych planów miałby być Europejski Mechanizm Stabilności, instytucja UE, która może udzielać pomocy finansowej krajom strefy euro lub pożyczkodawcom a gwarantującym „zły bank”.

Zły bank emitowałby wówczas obligacje, które banki komercyjne kupowałyby w zamian za portfele niespłaconych pożyczek, neutralizując wstrząs wywołany pandemią dla europejskich pożyczkodawców. Banki mogłyby następnie złożyć te obligacje w EBC jako zabezpieczenie finansowania banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane