EBC: rosnąca niepewność polityczna grozi destabilizacją

Europejski Bank Centralny ostrzega, że rosnąca niepewność polityczna na obszarze gospodarek rozwiniętych grozi stabilności strefy euro.

EBC wskazuje, że źródłem niepewności są zbliżające się referenda i wybory w państwach euro landu, a także oczekiwany zmiany natury politycznej w USA. Powodują one niebezpieczeństwo wzrostu inflacji i hamowania wzrostu w gospodarkach strefy euro. Rosnąca niepewność może także prowadzić do korekt cen aktywów na globalnych rynkach, ostrzega EBC.

- Zmiany rynkowe po wyborach w USA wskazują przejście z obligacji do akcji. Wyceny obligacji spadły o 1 bln euro na świecie w pierwszym tygodniu po wyborach, co wpłynęło także na europejskie rynku, choć w mniejszym stopniu niż rynki w USA. Jest wciąż niepewne, czy te zmiany zapowiadają przyszły trend – głosi publikowany dwukrotnie w roku raport EBC.

Bank centralny eurolandu przyznaje także, że europejskie banki również generują ryzyko dla stabilności strefy euro. Ich zyski pozostaną niskie z powodu słabego ożywienia gospodarczego, co pozostawia wciąż do rozwiązania problem tzw. złych długów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / EBC: rosnąca niepewność polityczna grozi destabilizacją