EBC spowodował tąpnięcie kursu najstarszego banku na świecie

opublikowano: 14-01-2019, 13:01

Kurs Monte dei Paschi di Siena spadał o 8,5 proc. po czym notowanie jego akcji zostało zawieszone po ostrzeżeniu EBC dotyczącym sytuacji finansowej włoskiego banku, donosi Reuters.

Europejski Bank Centralny zwrócił się w liście do Monte dei Paschi di Siena z ostrzeżeniem dotyczącym stanu finansów i dochodowości banku. Doradził mu również zwiększenie rezerw na tzw. złe długi w nadchodzących latach. Analitycy zwracają uwagę, że rezerwy mają dotyczyć obecnie udzielonych kredytów, co jest zaskakujące. 
Reuters przypomina, że najstarszy bank świata był już ratowany w ubiegłym roku w związku z nagromadzeniem w portfelu zbyt dużych niespłacanych kredytów. Pomimo to „złe długi” to nadal prawie 20 proc. jego portfela. Mają pokrycie w rezerwach w 56,4 proc.

Zobacz więcej

Banca Monte dei Paschi di Siena

Bloomberg

Luigi Tramontana, analityk Banca Akros wyliczył, że  Monte dei Paschi musiałby jeszcze stworzyć 8,7 mld EUR rezerw aby w pełni pokryć obecne „złe długi” banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu