EBC uspokaja, złoty mocno traci

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 07-06-2013, 00:00

Wczorajsze wystąpienie Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, stało się pretekstem do testu 4-tygodniowego maksimum w notowaniach EUR/USD.

Bezpośrednim powodem wzrostu popytu na wspólną walutę okazało się zdanie mówiące o tym, że EBC technicznie jest gotowy, aby wprowadzić ujemną stopę depozytową, jednak obecnie nie widzi takiej potrzeby. Prezes EBC dodatkowo potwierdził, że jest gotowy kontynuować akumulacyjną politykę tak długo, jak będzie to potrzebne. Deklaracje te umocniły inwestorów w przekonaniu, że krótkoterminowo warto kupować euro. Czy taki scenariusz jest słuszny również w szerszym ujęciu? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że głównym tematem rozgrywanym teraz przez rynki finansowe jest scenariusz powolnego wygaszania programuQE przez Fed. W ostatnich tygodniach ilość pozycji zakładających wzrost amerykańskiej waluty systematycznie rośnie, więc wydaje się, że kwestią czasu pozostaje, kiedy impuls aprecjacyjny na dolarze zostanie zainicjowany.

Równocześnie warto zwrócić uwagę na ostatni silny spadek wyceny polskiej waluty na rynku. Odwrót kapitału od złotego tłumaczyć należy pogorszeniem się nastrojów wokół emerging markets, ale również wyraźnym odwrotem inwestorów od polskiego długu — wczorajszych handel przyniósł test okolic 3,75 proc. w przypadku obligacji 10-letnch. Pogłębienie tej tendencji możemy obserwować również w kolejnych tygodniach za sprawą realizacji scenariusza, zakładającego premiowanie bardziej bezpiecznych aktywów na rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ EUR/PLN

Polecane