EBC: w Europie powinien powstać konkurencyjny system kart

(Marek Druś)
21-11-2006, 14:28

Europejski Bank Centralny (EBC) uważa, że w Europie powinien powstać konkurencyjny wobec Visa i MasterCard, system płatności kartowych.

Europejski Bank Centralny (EBC) uważa, że w Europie powinien powstać konkurencyjny wobec Visa i MasterCard, system płatności kartowych.

Eurosystem, który tworzą EBC i banki centralne krajów UE, które przyjęły euro, w najnowszym stanowisku opublikowanym na stronach EBC, poinformował, iż "oczekuje, że przynajmniej jeden europejski system płatności kartami pojawi się w najbliższych latach".

Stanowisko dotyczy "SEPA dla kart", czyli zasad działania Jednolitego Obszaru Płatności w Euro w odniesieniu do kart płatnicznych. Eurosystem obawia się, czy wdrożenie SEPA nie spowoduje wzrostu kosztów związanych z posługiwaniem się kartami.

W ramach SEPA wszystkie płatności w euro będą traktowane tak jak płatności krajowe, co oznacza dla klientów m.in. obniżenie kosztów płatności transgranicznych (w tym płatności kartą dokonywanych poza krajem użytkownika karty). Krajowe systemy kart debetowych mają być zmienione tak, by kartą można było płacić w dowolnym kraju członkowskim obszaru euro.

Zasady dotyczące kart w ramach SEPA zostały opracowane przez organizacje wydawców kart, a nie przez EBC.

Od 2008 r. wszystkie nowo wydawane karty mają spełniać wymogi SEPA, a do 2010 r. zostaną wycofane wszystkie karty niezgodne z tymi standardami.

Jak podkreśla EBC, wdrożenie zasad SEPA w stosunku do kart daje ich wydawcom trzy możliwości: zastąpienie systemu krajowego systemem międzynarodowym, porozumienie między systemami krajowymi lub podpisanie porozumienia z systemem międzynarodowym zgodnym z SEPA.

W Europie jest akceptowanych 99 proc. polskich kart. Polski, rodzimy system akceptacji kart, tworzony na początku lat 90. nie rozwinął się na szeroką skalę, a banki rozpoczynając w połowie lat 90. masowe wydawanie kart zdecydowały się na porozumienia z międzynarodowymi organizacjami.

Krajowe systemy działają m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, w Hiszpanii (w tym ostatnim kraju są nawet trzy).

W Europie są też wydawane karty międzynarodowych systemów Diners Club i American Express, dominują jednak karty z logo Visa i MasterCard.

Eurosystem zwraca uwagę, że o ile docenia działania Visa i MasterCard na rzecz definiowania standardów SEPA, to jednak obawia się, by te dwie organizacje nie stały się stopniowo jedynymi dostawcami usług płatności kartami proponowanymi przez banki w strefie euro.

"Konkurencja ograniczona do tych dwóch systemów mogłaby nie wystarczyć do utrzymania niskiego poziomu prowizji (związanych z kartami - PAP) w Europie" - czytamy w stanowisku.

Jednym z pomysłów na kontrolowanie poziomu cen za usługi kartowe jest publikowanie w internecie wysokości prowizji dla banków - wydawców kart za transakcje.

Wdrażanie zasad SEPA jest związane także z wymogami technicznymi. Mają one m.in. zwiększyć bezpieczeństwo, stąd banki będą musiały inwestować w wymianę kart z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem, zgodne z tzw. standardem EMV (opracowanym wspólnie przez Visę i MasterCard).

Do kart z mikroprocesorem muszą zostać dostosowane terminale i bankomaty. Potrzebne są też inwestycje w strategie przetwarzania transakcji. Kolejnym wyzwaniem będzie otwarcie rynku dla nowych graczy, którym będzie wolno emitować karty płatnicze.

W krajach strefy euro jest obecnie ponad 350 mln kart płatnicznych. W Polsce - wg stanu na koniec I półrocza br. - było ich ponad 22 mln. W 25 krajach UE jest 315 mln kart z logo Visa i ok. 390 mln kart z logo MasterCard lub Maestro. W 25 krajach UE mieszka ok. 460 mln ludzi.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / EBC: w Europie powinien powstać konkurencyjny system kart