EBC wesprze emerging markets

Bartosz Sawicki
opublikowano: 29-08-2012, 00:00

WALUTY

Europejscy decydenci wrócili z wakacji. W najbliższych dwóch tygodniach odbędzie się kilkanaście spotkań, którym można przypisać najwyższą rangę. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bank zacznie skup długu PIIGS skoncentrowany na papierach o terminie zapadalności poniżej dwóch lat. Będzie on prowadzony z pominięciem obwarowań występujących przy SMP. Deklaracja wartości nowego programu i ujawnienie maksymalnego akceptowalnego poziomu rentowności są jednak mało prawdopodobne. Pogłębiające się spowolnienie w strefie euro skłoni Radę Prezesów także do obniżki głównej stopy procentowej o 25 pkt baz. Redukcja stopy depozytowej do -25 pkt baz. to (na razie) rozwiązanie postrzegane jako zbyt radykalne.

Za luzowaniem przemawiają także dane dotyczące podażypieniądza. Mimo dwóch rund LTRO dynamika wartości kredytów udzielonych firmom (z wyłączeniem instytucji finansowych) spada i przybiera wartości ujemne, a bliska zeru jest w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych. Dziś publikowane są wstępne wartości wskaźników inflacyjnych z Niemiec. Powrót wskaźnika CPI powyżej 2 proc. zwiastują dane z Nadrenii-Westfalii, które w ostatniej dekadzie są niemal liniowo skorelowane ze wskaźnikiem dla całego kraju. Wyhamowanie dezinflacji to wpływ czynników zewnętrznych — zwyżek cen paliw oraz żywności, więc nie powinno stanąć na drodze redukcji kosztu pieniądza. Działania EBC nie rozwiążą problemów strukturalnych, ale dadzą więcej czasu na reformy. Stworzą też środowisko sprzyjające umocnieniu euro (zwłaszcza w relacji do jena) i walut emerging makets z turecką lirą na czele.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy