EBC zaczyna się bać

Jakub Stasik XTB
opublikowano: 17-08-2017, 22:00

Sytuacja na rynku akcji zdominowana została publikacją dokumentów z dwóch najważniejszych banków centralnych.

W środę w godzinach wieczornych poznaliśmy zapis z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, a podobny dokument opublikował w środę Europejski Bank Centralny.

Minutes FOMC doprowadziły kolejny raz do sporych ruchów na światowych parkietach.

Wydźwięk był ewidentnie gołębi, podobnie jak wcześniejsze oświadczenie banku. Oczywiście podczas samego posiedzenia nie mieliśmy do czynienia z żadną konkretną decyzją, ale okazuje się, że rozmowy pomiędzy bankierami sugerowały kilka ciekawych ruchów w niedalekiej przyszłości. Przede wszystkim powinniśmy się spodziewać rozpoczęcia procesu redukcji bilansu już podczas następnego posiedzenia. Drugim ważnym czynnikiem jest brak zgody w kwestii ścieżki wzrostu cen, co może prowadzić do zatrzymania procesu podwyżek stóp procentowych. Gdyby tak było, to straciłby dolar, a zyskały inne waluty. Z tego względu mogliśmy obserwować wzrostową reakcję na amerykańskich indeksach, a także spadkową na europejskich. Euro osiągnęło już punkt krytyczny, który zaczyna być niekorzystny dla eksporterów, a co za tym idzie — także dla zysków spółek. Im niższe zyski, tym niższe ceny akcji, stąd silniejsze euro jest paliwem dla sprzedających.

Ostatnie duże umocnienie wspólnej waluty nie jest obojętne dla EBC, który wyraził swoje obawy dotyczące jej kursu. Publikacja tej informacji doprowadziła do wyraźnego osłabienia euro, a także do zwyżek na europejskich parkietach. Mówiąc krótko — minutes FOMC zaszkodziły indeksom takim jak DAX czy CAC40, podczas gdy publikacja EBC pomogła odwrócić te ruchy. Niemniej jednak osłabienie dolara wraz ze startem sesji amerykańskiej ponownie postawiło pod ścianą europejskich kupujących, a parkiety w Europie znalazły się poniżej kreski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Stasik XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu