EBI może pożyczyć 160 mln EUR na Drogową Trasę Średnicową

KAP
opublikowano: 02-04-2007, 00:00

Jeden z drogowych priorytetów aglomeracji ma szansę powstać do 2010 r. Jeśli EBI szybko pożyczy pieniądze.

Jeden z drogowych priorytetów aglomeracji ma szansę powstać do 2010 r. Jeśli EBI szybko pożyczy pieniądze.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) kredytuje wiele projektów drogowych w Polsce. Jego przedstawiciele podpisali z naszym rządem umowy dotyczące m.in. modernizacji dróg (200 mln EUR) czy budowy autostrad (300 mln EUR). EBI kredytuje jednak nie tylko rządowe projekty infrastrukturalne. Jest też jednym z podmiotów finansujących budowę Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ), która połączy Katowice z Gliwicami. Bank poinformował właśnie, że ocenia wniosek kredytowy dotyczący budowy jednego z odcinków tej drogi. W grę wchodzą niebagatelne pieniądze, bo aż 160 mln EUR.

— Odcinek Katowice — Chorzów — Świętochłowice jest już gotowy. W budowie jest odcinek w Rudzie Śląskiej. Obecnie natomiast przygotowujemy się do budowy na odcinku Zabrza i Gliwic — wylicza Ireneusz Maszczyk, prezes spółki Drogowa Trasa Średnicowa.

DTŚ ma mieć 31 km, a odcinek, który ma kredytować EBI — 15,8 km. Wartość inwestycji na trasie Zabrze —Gliwice sięga w sumie 356 mln EUR.

— EBI sfinansuje około połowy wartości projektu. Mamy szansę otrzymać pieniądze z budżetu i Regionalnego Programu Operacyjnego Transport na lata 2007-13 — dodaje Ireneusz Maszczyk.

Jeśli EBI przyzna kredyt jeszcze w tym roku, trasa ma szansę powstać do 2010 r., choć będzie trudne dotrzymanie tego terminu, bo po zapewnieniu finansowania spółka będzie musiała rozpisać przetarg na wykonawców. Może powtórzyć się scenariusz obserwowany przy niemal wszystkich przetargach, że ceny przewyższają kosztorys.

— To normalna praktyka stosowana przez firmy budowlane. Przed przystąpieniem do inwestycji zawsze bierzemy pod uwagę realne rynkowe ceny i waloryzujemy kosztorysy — zapewnia Ireneusz Maszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBI może pożyczyć 160 mln EUR na Drogową Trasę Średnicową