EBI sypnie groszem na naukę

KAP, MB
opublikowano: 07-07-2009, 00:00

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Polsce 675  mln EUR. Na projekty zaplanowane w budżecie.

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Polsce 675  mln EUR. Na projekty zaplanowane w budżecie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) złożyło w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) wniosek o pożyczkę wysokości 675 mln EUR na projekt o dwukrotnie wyższej wartości. To nie będą, niestety, dodatkowe pieniądze na naukę, badania i rozwój w Polsce, lecz na współfinansowanie projektów zaplanowanych w budżecie państwa.

— Pod koniec maja przedstawiliśmy EBI zakres zadań i na tej podstawie bank podjął wstępną decyzję o przyznaniu wsparcia — wyjaśnia Magdalena Maciejewska, Dyrektor Departamentu instrumentów Polityki Naukowej w MNiSW.

Ostateczną decyzję zarząd EBI podejmie na posiedzeniu 14 lipca.

— Zgodnie z zapewnieniami uzyskanymi od Ministerstwa Finansów, resortu odpowiedzialnego za operację od strony finansowej, umowa dotycząca wsparcia dla polskiej nauki będzie negocjowana jeszcze w lipcu — dodaje Magdalena Maciejewska.

Pieniądze z EBI zostaną przeznaczone na inicjatywy zaplanowane w budżecie MNiSW w latach 2009-10.

— Obejmie to m.in. finansowanie projektów badawczych, działalności statutowej jednostek naukowych [w tym pensji pracowników — przyp. red.], rozwoju infrastruktury polskiej nauki obejmującej budowę i wyposażanie laboratoriów. W większości przypadków pieniądze na te cele wydatkowane są w drodze konkursów — mówi Magdalena Maciejewska.

W 2010 r. program inwestycyjny zostanie rozszerzony, jeśli w życie wejdzie nowa ustawa o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawa o Narodowym Centrum Nauki.

— Umożliwiłoby to wydanie pieniędzy na większe, bardziej kompleksowe, projekty — mówi dyrektor.

Kredyt z EBI to nie nowość. Polski rząd praktykuje ten rodzaj wsparcia od kilku lat. W 2007 r. otrzymał z banku na współfinansowanie 475 mln EUR. W ubiegłym roku było to 600 mln EUR.

675

mln EUR Tyle od EBI dostanie MNiSW na budżetowe projekty w latach 2009-10.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP, MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu