EBI uruchomił 100 mln euro kredytu dla Pekao Leasing na finansowanie MŚP

opublikowano: 19-01-2021, 11:29

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) uruchomił 100 mln euro nowego finansowania dla Pekao Leasing z przeznaczeniem na inwestycje małych i średnich firm - poinformowały we wtorek we wspólnym komunikacie banki.

Jak czytamy w komunikacie banków, zgodnie z mandatem EBI i warunkami umowy kredytu, znacząca część środków przeznaczona zostanie na finansowanie poprawy efektywności energetycznej i rozwoju OZE oraz przygotowanie oferty konkurencyjnego leasingu dla firm zarządzanych lub należących do kobiet.

Zaznaczono, że jest to kolejne finansowanie od EBI wypłacone dla Pekao Leasing - spółki leasingowej z grupy kapitałowej Banku Pekao S.A. Współpraca obu instytucji sięga 2005 roku. Kredyt zabezpieczony jest gwarancją Banku Pekao.

Środki z EBI mają być przeznaczone przez przedsiębiorstwa na finansowanie inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, jak np. wydatki na badania i rozwój. Całkowity koszt przedsięwzięcia nie powinien przekraczać 25 mln euro, a wsparcie EBI sięgnąć może 12,5 mln euro.

"Grupa Pekao w wymierny sposób wspiera rozwój polskiej gospodarki. Nowa umowa z EBI pozwoli w istotny sposób wspierać przedsiębiorstwa należące do kobiet i firmy zarządzane przez kobiety" – mówi cytowana w informacji wiceprezes Banku Pekao odpowiedzialna za Pion MŚP Magdalena Zmitrowicz.

Zmitrowicz dodała, że część nowych środków z EBI trafi na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zapewniające oszczędność energii. "Środki z kredytu EBI pozwolą nam przedstawić konkurencyjną ofertę małym i średnim przedsiębiorstwom" - wskazała.

Jak napisano, Europejski Bank Inwestycyjny powołany został w 1958 roku i jest finansowym ramieniem Unii Europejskiej. Jest największą transnarodową instytucją finansową na świecie i odgrywa wiodącą rolę w finansowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska. Do kluczowych obszarów działalności EBI zaliczają się ponadto m.in. promocja rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy oraz wsparcie rozwoju przedsiębiorczości kobiet.

"Finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z podstawowych działań EBI. Robimy to za pośrednictwem banków i instytucji partnerskich, takich jak Grupa Pekao, z którą współpracujemy od piętnastu lat" – mówi prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czerwińska zaznaczyła, że dzięki obecnej transakcji znaczna cześć środków finansowych będzie wspierać polskie firmy leasingowe inwestujące w rozwiązania energooszczędne oraz firmy zarządzane lub należące do kobiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane