EBI wspiera małe oraz średnie firmy

Marta Nowicka
opublikowano: 01-12-2003, 00:00

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nieco tańszych kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) za pośrednictwem czterech banków wspiera małe i średnie firmy w Polsce. Kredyty mogą być przeznaczone na inwestycje wartości do 25 mln EUR (około 115 mln zł). Linie kredytowe przyznane przez EBI na refinansowanie kredytów inwestycyjnych wynoszą od 30 mln EUR do 100 mln EUR.

— W przypadku nie wykorzystania ich w tym roku mogą być udostępniane również w przyszłym — objaśnia Małgorzata Ciesielska-Stefańczyk z biura prasowego BRE Banku.

Pieniądze są — obecnie Citibank Handlowy dysponuje 15 mln EUR (69 mln zł), Kredyt Bank — ponad 95 mln EUR (437 mln zł). BRE Bank nie podaje dokładnej kwoty, ponieważ podpisana z EBI umowa na linię kredytową przewiduje jej odnawianie w przypadku wyczerpania środków. Przedstawiciele Banku Przemysłowo-Handlowego PBK nie udzielili zaś informacji powołując się na tajemnicę bankową, ale zapewnili, że pieniądze jeszcze są.

Jak dotąd Citibank Handlowy udzielił kredytów na ponad 20 mln EUR (92 mln zł), zaś Kredyt Bank ma na koncie 25 kredytów inwestycyjnych, na sumę blisko 5 mln EUR (23 mln zł). Pozostałe banki nie udzielają takich informacji.

Kto skorzysta

Kredyty przeznaczone są dla małych i średnich firm o majątku trwałym netto nie przekraczającym 75 mln EUR (około 345 mln zł) oraz zatrudnieniu do 500 osób.

— Pomoc obejmuje przedsiębiorstwa z sektorów takich jak przemysł, w tym rolno-spożywczy, usługi i turystyka — tłumaczy Małgorzata Ciesielska-Stefańczyk.

Ponadto na kredyt mogą liczyć samorządy lokalne i firmy (niezależnie od wielkości) realizujące projekty infrastrukturalne w sektorze energetyki, ochrony środowiska, lokalnych dróg, sieci telekomunikacyjnej, transportu miejskiego i remontu budynków, dostawy wody oraz ścieków. Mogą być również rozważane projekty w służbie zdrowia oraz edukacji.

Przedsiębiorcy i jednostki samorządów terytorialnych mogą również zamienić już uzyskane kredyty na finansowanie z pożyczki EBI pod warunkiem, iż kredytobiorca oraz projekt spełnia określone kryteria. Wnioski o zmianę formy finansowania nie mogą jednak dotyczyć finansowania kredytów udzielonych przed 2003 r. Wniosku o kredyt ze środków EBI nie można złożyć później niż 6 miesięcy po sfinalizowaniu projektu.

Standardowa procedura

— Procedura różni się od standardowej tylko dodatkowym wnioskiem, kierowanym do EBI oraz wprowadzeniem zapisów do umowy. Decyzja jest podejmowana na takich zasadach, jak przy zwykłym kredycie inwestycyjnym — wyjaśnia Dariusz Kucharczyk, specjalista departamentu bankowości korporacyjnej Kredyt Banku.

Akceptacja kredytu trwa od 1 do 3 tygodni. Obecnie jest wdrażany przyspieszony i uproszczony tryb wnioskowania.

Projekty spółek mieszanych, których udziałowcy pochodzą z Polski i z krajów UE, mogą być traktowane priorytetowo.

Jakie koszty

Kwota minimalna kredytu wynosi 20 tys. EUR (około 92 tys. zł), maksymalna — 12,5 mln EUR (57,5 mln zł), przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 50 proc. kosztów inwestycji. Oprocentowanie jest ustalane i rozpatrywane indywidualnie, w zależności od klienta i rodzaju projektu. Jest korzystniejsze w porównaniu z rynkowymi stawkami, ale różnice nie przekraczają dziesiątych części procentu.

— Do funduszy udostępnionych przez EBI pośredniczące banki naliczają koszty ponoszonego przez nie ryzyka i obsługi kredytu — tłumaczy Paweł Rudy, specjalista w departamencie rozwoju produktów i marketingu Banku Przemysłowo-Handlowego PBK.

Okres kredytowania w przypadku projektów przygotowanych przez małe i średnie firmy wynosi od 4 do 12 lat. Okres karencji sięga 3 lat. W przypadku projektów infrastrukturalnych okres spłaty kredytu wynosi od 4 do 15 lat, karencji — 5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / EBI wspiera małe oraz średnie firmy