EBIT KGHM za IV kw '06 zgodny z oczekiwaniami, zysk netto słabszy

opublikowano: 14-02-2007, 10:51

W ocenie analityków KGHM osiągnął wyniki na poziomie operacyjnym praktycznie zgodne z oczekiwaniami.

W ocenie analityków KGHM osiągnął wyniki na poziomie operacyjnym praktycznie zgodne z oczekiwaniami.

Zwracają jednak uwagę, że negatywny wpływ na rezultaty kwartalne wywarły głównie różnice kursowe, jak również spółki zależne od KGHM konsolidowane metodą equity, czyli Polkomtel i Dialog, które wniosły do zysku netto jedynie 27 mln zł.

TOMASZ KRUKOWSKI, ANALITYK CA IB SECURITIES

"Wyniki na poziomie netto są poniżej oczekiwań rynkowych, jednak warto podkreślić, że jest dobrze na poziomie operacyjnym - zgodnie z szacunkami. To niweluje skalę tego negatywnego zaskoczenia.

Jeśli chodzi o słabszy zysk netto to wynika to głównie z operacji finansowych, operacyjnie jest dobrze.

Te wyniki na pewno nie są powodem do tego, żeby sprzedawać walory spółki."

Około godziny 9.40 kurs akcji KGHM rósł o 1,3 proc. do 89,10 zł.

ANDRZEJ KNIGAWKA, ANALITYK ING SECURITIES

"Wyniki są 70 mln niższe niż nasze szacunki, jakieś 130 mln niższe niż konsensus. Są niższe dlatego, że KGHM miał 27 mln zysku netto ze spółek konsolidowanych metodą equity. Spodziewałem się, że to będzie jakieś 100 mln zł. 27 mln zł to jest mało, bo w dziewięciu miesiącach było 225 mln, więc oni tylko jedną dziesiątą z tego, co w całym roku skonsolidowali w czwartym kwartale. Tam głównym kontrybutorem jest Polokmetel, więc coś musiało być nie tak z wynikami Polkomtela.

Sprzedaż jest w zasadzie zgodna z konsensusem. Strata na hedgingu troszeczkę wyższa niż się spodziewaliśmy, ale nieznacznie.

Koszty produkcji trochę niższe od naszych oczekiwań. Myślę, że wyniki powinny mieć neutralny wpływ na notowania akcji.

Najważniejsze są teraz informacje dotyczące dywidendy i przewidywań, co do zachowań cen miedzi."

FLAWIUSZ PAWLUK, ANALITYK DM BZ WBK

"Zysk operacyjny jest mniej więcej zgodny z oczekiwaniami, zysk netto był dużo słabszy. Właściwie wpłynęły na to dwa czynniki: bardzo duże, negatywne różnice kursowe, dużo większe niż można się było spodziewać. Wynikało to z umocnienia złotego do dolara. Drugi czynnik w czwartym kwartale to słaba kontrybucja spółek zależnych, czyli Polkomtela i Dialogu, bo one tylko dodały 27 mln zł do zysku netto.

Właściwie te dwie rzeczy tłumaczą różnice pomiędzy konsensusem, a tym co spółka opublikowała.

Jeśli chodzi o inne rzeczy to nie było większych zaskoczeń. Spółka obniżyła zysk za czwarty kwartał 2005 r. W związku z tym porównywalnie zysk jest płasko rok do roku, ale przed zmianą byłby dużo niższy."

----------------------------------------------------------------

Zysk netto KGHM w czwartym kwartale 2006 roku spadł do 565,2 mln zł z 579,7 mln zł w czwartym kwartale 2005 roku i był poniżej średniej prognoz ankietowanych przez PAP analityków, którzy spodziewali się 692 mln zł zysku.

Zysk operacyjny spółki w tym samym okresie wzrósł do 810,15 mld zł z 765,8 mln zł. Tymczasem konsensus prognoz mówił o 833 mln zł.

Przychody netto ze sprzedaży produktów KGHM wzrosły w czwartym kwartale 2006 roku do 2,77 mld zł z 2,42 mld zł przed rokiem i były zgodne ze średnią prognoz rynkowych, według której miały one wynieść 2,753 mld zł.

KGHM zrealizował całoroczne prognozy mówiące o osiągnięciu 3,38 mld zł zysku netto i 10,2 mld zł przychodów.

Po czterech kwartałach 2006 roku koncern miedziowy 3,386 mld zł przy 11,71 mld zł przychodów.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane