EBOiR: 200 mln euro dla firm w Polsce na efektywność energetyczną

PAP
opublikowano: 05-11-2014, 16:18

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił drugą edycję programu finansowania inwestycji przynoszących oszczędność energii. Fundusze w formie kredytów (200 mln euro) będą dystrybuowane przez lokalne banki na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Inwestycje będą realizowane w ramach Programu Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce (PolSEFF) za pośrednictwem uczestniczących w programie banków. Kredyty mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji związanych z wymianą lub modernizacją m.in. układów grzewczych, chłodniczych i elektrycznych. Ich celem jest obniżenie kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez firmy i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Po raz pierwszy do programu dołącza instytucja z polskiego sektora publicznego, jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przekaże premie inwestycyjne w wysokości 60 mln zł (blisko 14,2 mln euro) w ramach swojego nowego programu. Założony w 1989 roku NFOŚiGW bierze udział we współfinansowaniu dużych inwestycji o znaczeniu ogólnokrajowym.

"Małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa naszej gospodarki. Projekty takie jak PolSEFF mają ogromne znaczenie dla długoterminowego rozwoju energii zrównoważonej w Polsce i są dobre dla biznesu. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z NFOŚiGW i postrzegamy ją jako podstawę sukcesu drugiej edycji programu PolSEFF" – mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOiR w Polsce.

Program PolSEFF2 jest realizowany za pośrednictwem polskich banków komercyjnych, które pełnią kluczową rolę w dotarciu do lokalnych przedstawicieli polskiego sektora MŚP. BNP Paribas Bank Polska jest pierwszym bankiem, który przyłącza się do tej inicjatywy.

"Skupienie uwagi na energooszczędnych inwestycjach MŚP jest podstawą rozwoju gospodarczego w Polsce. Jest ono także ważne dla realizacji celów naszego kraju w zakresie ochrony środowiska. Ten nowy program wykaże finansową i środowiskową opłacalność inwestycji w najlepsze dostępne technologie energooszczędne oraz w energię odnawialną we wszystkich sektorach MŚP w Polsce" – zaznacza Małgorzata Skucha, Prezes NFOŚiGW.

Program PolSEFF2 został opracowany w oparciu o sukces, jaki odniosła pierwsza edycja programu, w ramach której zrealizowano ponad 2 tys. projektów inwestycyjnych o łącznej wartości finansowania 180 milionów euro. Dzięki zrealizowanym inwestycjom polskie przedsiębiorstwa zmniejszyły roczne zużycie energii o 342 GWh i zredukowały emisję CO2 o 102 tysiące ton rocznie.

Poza Polską, EBOiR prowadzi podobne programy m.in. w Bułgarii, Słowacji, Mołdawii, Turcji, na Ukrainie oraz Bałkanach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane