EBOiR i pięć banków sfinansują budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce

  • PAP
opublikowano: 22-05-2019, 10:55

Pekao SA wraz czterema innymi bankami i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) skredytuje budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce - poinformował w środę bank. Chodzi o farmę Potęgowo na Pomorzu o mocy 220 MW, którą stworzy 81 turbin wiatrowych.

Elektrownia wiatrowa stanie w województwach pomorskim oraz zachodniopomorskim - w powiatach słupskim i sławieńskim.

Udział Pekao w finansowaniu projektu przekracza 20 proc. - dodano.

Finansowanie udzielono spółce celowej Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund.

"Pekao będzie pełnił w inwestycji rolę agenta zabezpieczeń i wyłącznego dawcy kredytu VAT oraz będzie odpowiadał za hedging" - podał bank w komunikacie.

Zaznaczył, że prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku.

"W dobie zmian klimatu niezwykle ważny jest rozwój energetyki opartej na przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródłach energii. Budowa farmy wiatrowej powstającej z myślą nie tylko o obecnych, ale także przyszłych pokoleniach, jest zgodna ze strategią rozwoju Banku Pekao jako jednej z najnowocześniejszych instytucji finansowych w Polsce. Jesteśmy przygotowani i zdecydowani, by w przyszłości finansować kolejne tego rodzaju projekty" – mówił, cytowany w komunikacie, wiceprezes Pekao Tomasz Styczyński.

Według banku farma Potęgowo będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne. "EBOiR podaje, że dzięki projektowi emisje zostaną zredukowane o ponad 514 tys. ton CO2 rocznie" - napisano.

Bank podał, że podczas badania wpływu inwestycji na środowisko, niektóre lokalizacje turbin wiatrowych zmieniono, by zmniejszyć ich wpływu na mieszkańców i ptaki. Podkreślono, że projekt był uwzględniony w regionalnych planach rozwoju, a lokalnym społecznościom zapewni dodatkowe wpływy podatkowe, obejmujące roczne opłaty za turbiny.

W Potęgowie powstanie 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów. Oba modele to turbiny trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane