EBOiR podniósł prognozę dynamiki PKB Polski

PAP
opublikowano: 09-05-2018, 14:19
aktualizacja: 09-05-2018, 14:22

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4 proc. z 3,4 proc., a w 2019 r. przewiduje wzrost o 3,3 proc. - wynika z majowego raportu. Ekonomiści zwrócili uwagę, że ze względu na braki w podaży pracy oraz niepewność legislacyjną słabe pozostają inwestycje prywatne.

"Wzrost PKB w 2018 r. powinien być nadal mocny i wynieść 4 proc., a następnie zwolnić 3,3 proc. w 2019 r. ze względu na problemy podażowe oraz szybko umacniającą się walutę, które zaczną ciążyć konkurencyjności kraju" - napisano w raporcie.

EBOiR
Zobacz więcej

EBOiR fot. Bloomberg

Ekonomiści EBOiR zwrócili uwagę na słabość inwestycji prywatnych.

"Po spowolnieniu w 2016 r. i pierwszej połowie 2017 r., w drugiej połowie zeszłego roku absorpcja funduszy unijnych i inwestycje publiczne w końcu przyspieszyły. Jednak inwestycje prywatnych przedsiębiorstw nadal są słabe ze względu na niepewność legislacyjną i napiętą sytuację na rynku pracy" - napisali.

W ich ocenie Polska powinna zająć się problemem rynku pracy.

"Bezrobocie spadło w lutym do rekordowo niskiego poziomu 4,4 proc., ale wzrost zatrudnienia w całej populacji powoli ustaje. Wskaźniki zatrudnienia kobiet, które i tak należą do najsłabszych w UE zostały dodatkowo obniżone przez wprowadzone zmiany legislacyjne (obniżenie wieku emerytalnego i hojne transfery socjalne" - napisali.

"Jeśli braki w podaży pracy nie zostaną zaadresowane przez ustawodawców, to może się to odbić na przyszłym potencjale wzrostu" - dodali.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBOiR podniósł prognozę dynamiki PKB Polski