EBOiR podwyższył prognozę wzrostu m.in. Polski

opublikowano: 04-11-2021, 08:08

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oczekuje większego tempa wzrostu 37 gospodarek, które są w obszarze jego zainteresowania, ostrzegając jednocześnie przed skutkami wolnego tempa szczepień i drożejącej energii, informuje Reuters.

EBOiR podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego regionu do 5,5 proc. w 2021 roku. W czerwcu przewidywał wzrost o 5,2 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Beata Javorcik, główna ekonomistka EBOiR określiła jednak obecną sytuację jako „słodko-gorzką”.

- Wysokie ceny gazu ziemnego, ropy i innych towarów obciążają bilanse handlowe importerów energii, szczególnie w obszarze południowego i wschodniego regionu Morza Śródziemnego – zauważyła.

W przypadku Polski EBOiR podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 roku o 0,2 pkt. procentowego do 4,9 proc. i utrzymał prognozę wzrostu w 2022 roku na poziomie 4,8 proc. Oczekuje wzrostu gospodarki regionu Europy środkowej i Bałkanów w tym roku o 5,2 proc., czyli 0,6 pkt. procentowego więcej niż przewidywał w czerwcu. Prognozę na 2022 rok podwyższył o 0,1 pkt. procentowego do 4,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane