EBOR da na wiatraki

DI
opublikowano: 17-06-2009, 00:00

150 mln zł może pożyczyć europejski bank na portugalskie farmy wiatrowe na Podkarpaciu.

150 mln zł może pożyczyć europejski bank na portugalskie farmy wiatrowe na Podkarpaciu.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozważa 35 mln EUR (150 mln zł) kredytu na wiatraki dla portugalskiej firmy Martifer Renewables (MR). Pieniądze pójdą na uruchomienie w południowo-wschodniej Polsce farm o łącznej mocy 52 MW.

— Pierwszą otworzyliśmy oficjalnie we wtorek w Łękach Dukielskich w powiecie krośnieńskim. Łączna moc jej pięć turbin wynosi 10 MW — mówi Konrad Nowogrodzki z Martifer Renewables.

W najbliższych dniach firma rozpocznie budowę kolejnej farmy w Bukowsku (pow. sanocki). Według EBOR, instalacja o mocy 16 MW powinna ruszyć do końca roku, a następna 26-megawatowa w Rymanowie — w pierwszym kwartale 2010 r.

— Na Podkarpaciu planujemy jeszcze kilka podobnych inwestycji, ale docelowo nie ograniczymy do tego regionu — mówi Konrad Nowogrodzki.

Specjalizujący się w energetyce odnawialnej Martifer Renewables ma już farmy wiatrowe w Niemczech i pracuje nad różnymi instalacjami (także solarnymi) o łącznej mocy 3 tys. MW. Firma jest częścią notowanej na lizbońskiej giełdzie grupy Martifer skupiającej 120 przedsiębiorstw m.in. z branży konstrukcji metalowych, wyposażenia dla energetyki i nowoczesnych paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane