EBOR: Firmy z udziałem kapitału zagranicznego szybciej się rozwijają

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 19:08

Dynamika sprzedaży w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego jest większa niż w firmach o kapitale rodzimym - wynika z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), dotyczącego warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dynamika sprzedaży w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego jest większa niż w firmach o kapitale rodzimym - wynika z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), dotyczącego warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Najsłabszy wzrost obrotów odnotowują  przedsiębiorstwa państwowe, sprywatyzowane przy udziale rodzimego kapitału - ocenia raport "Transition Report 2005: Business in Transition", przedstawiony we wtorek w Narodowym Banku Polskim.

Opracowanie omawia warunki prowadzenia działalności gospodarczej w 26 krajach Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) oraz krajach byłego ZSRR.

Jak stwierdzają jego autorzy, różnice w dynamice sprzedaży w okresie 1999-2005 pomiędzy firmami prywatnymi z kapitałem zagranicznym, nowopowstałymi firmami sektora prywatnego z kapitałem rodzimym i sprywatyzowanymi przedsiębiorstwami państwowymi są znaczne. Wzrost sprzedaży na jednego zatrudnionego w badanym okresie w odniesieniu do firm sektora prywatnego z kapitałem zagranicznym wyniósł ok. 39 proc. Dla firm prywatnych z kapitałem rodzimym było to ok. 18 proc., a dla dawnych przedsiębiorstw państwowych sprywatyzowanych przy udziale rodzimego kapitału - ok. 10 proc.

W raporcie zwraca się uwagę, że dla dynamiki sprzedaży znaczenie ma także zakres geograficzny działania firmy. Przedsiębiorstwa aktywne na rynkach krajowych wyraźnie przegrywają z firmami eksportującymi swoje produkty na rynki zagraniczne.

Raport EBOR pokazuje także, że chociaż firmy zagraniczne i nowe prywatne firmy w krajach przechodzących transformację radzą sobie znacznie lepiej niż byłe przedsiębiorstwa państwowe, to jednak właśnie firmy sektora prywatnego silniej odczuwają instytucjonalne ograniczenia w prowadzeniu biznesu.

Do najważniejszych zalicza się tu korupcję przy zamówieniach publicznych i wysokie koszty pracy. W przypadku kosztów pracy chodzi zwłaszcza o obciążenia "parapodatkowe" płac, czyli składki na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnił jeden z autorów raportu, Simon Commander.

W raporcie wskazano, że wzrost gospodarczy w krajach wprowadzających zmiany rynkowe w dużym stopniu został pobudzony szybkim rozwojem kredytu, w tym dla gospodarstw domowych. Autorzy zwrócili uwagę, że Polska, podobnie jak Czechy i Węgry, ma problemy z obniżeniem deficytu finansów publicznych. Główną bolączką krajów nadbałtyckich jest natomiast inflacja.

Raport prognozuje średni wzrost gospodarczy w 2005 r. w krajach Europy Środkowej i krajach nadbałtyckich na poziomie 4,2 proc., a ogółem w krajach postkomunistycznych (łącznie z krajami b. ZSRR) - na poziomie 5,3 proc.

Raport jest publikacją cykliczną, która powstaje na podstawie ankiet na temat najważniejszych barier w rozwoju przedsiębiorczości, adresowanych do menedżerów firm. W 2005 r. badanie EBOR objęło blisko 9,5 tys. przedsiębiorstw, w 2002 r. ok. 6 tys., zaś w 1999 r. ok. 3 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane