EBOR: Obciążenia płac przeszkodą rozwoju gospodarek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 18:53

W porównaniu z 2002 rokiem otoczenie biznesu w postkomunistycznych krajach Europy Środkowo-Wschodniej obecnie bardziej sprzyja przedsiębiorcom. Wyjątkiem są regulacje rynku pracy i obciążenia płac - wynika z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), zaprezentowanego we wtorek w Narodowym Banku Polskim.

W porównaniu z 2002 rokiem otoczenie biznesu w postkomunistycznych krajach Europy Środkowo-Wschodniej obecnie bardziej sprzyja przedsiębiorcom. Wyjątkiem są regulacje rynku pracy i obciążenia płac - wynika z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), zaprezentowanego we wtorek w Narodowym Banku Polskim.

Raport "Transition Report 2005: Business in Transition" omawia warunki prowadzenia działalności gospodarczej w 26 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, krajach nadbałtyckich i b. ZSRR w 2005 r. Odpowiada na pytanie o najważniejsze przeszkody w rozwoju przedsiębiorczości. Jest to cykliczna publikacja EBOR.

Jak wyjaśnił jeden z autorów raportu, Simon Commander, z badań opartych na wywiadach przeprowadzonych w 2005 r. wśród menadżerów blisko 9,5 tys. firm wynika, że na korzyść przedsiębiorców zmieniają się regulacje podatkowe, działalność instytucji sektora publicznego, infrastruktura, systemy bankowo-finansowe. To wpływa na lepszą ogólną ocenę stabilności makroekonomicznej gospodarek postkomunistycznych przez działających w ich uwarunkowaniach przedsiębiorców.

Raport podkreśla jednak, że wyjątkiem są regulacje w zakresie rynku pracy. Chodzi tu nie tylko o usztywnienie procedur zwalniania i zatrudniania pracowników, co rzutuje dalej na koszty rozstrzygania sporów pracowniczych, ale głównie o obciążenia płac "para-podatkami" po stronie pracodawcy i pracownika - powiedział Commander.

Jak poinformował, szacunki EBOR wskazują, że obciążenia płac składkami na ubezpieczenia społeczne w krajach starej UE są przeciętnie dwukrotnie niższe (wynoszą w nich średnio ok. 22-25 proc.), aniżeli w nowych krajach członkowskich Unii (przeciętnie powyżej 40 proc.). Nie chodzi tu o podatek od płac, ale właśnie o koszty "para-podatkowe" - podkreślił Commander.

"Takie opodatkowanie płac nie sprzyja kreacji nowych miejsc pracy w krajach borykających się z wysokim bezrobociem, jak na przykład Polska, gdzie wynosi ono ok. 18 proc." - dodał.

Otoczenie biznesowe w Polsce w 2005 r. w porównaniu z 2002 r. zyskuje szczególnie w dwóch aspektach - twierdzi Simon Commander. Po pierwsze, pracownicy firm prywatnych mniej czasu poświęcają na kontakty z urzędami (odpowiednio ok. 4 proc. czasu pracy w porównaniu z ok. 10 proc. w 2002 r.). Po drugie, spada przeznaczany na łapówki odsetek rocznych przychodów firm. W 2002 r. w Polsce wynosił on ok. 1,25 proc., w 2005 r. zaś blisko 0,75 proc. przychodów przedsiębiorstw.

Średnia "podatku łapówkarskiego" dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej to ok. 1 proc., zaś dla 26 objętych badaniem państw to blisko 5,5 proc. rocznej sprzedaży firm. Jak pokazuje badanie EBOR, firmy prywatne przeznaczają na łapówki dwukrotnie więcej, aniżeli firmy sektora publicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / EBOR: Obciążenia płac przeszkodą rozwoju gospodarek