EBOR: Polska powinna odblokować prywatyzację

MAG, Reuters
13-09-2017, 13:57

Należy obniżyć poziom kontroli państwa w gospodarce, szczególnie w bankowości i energetyce – uważa szef europejskiego banku.

Suma Chakrabarti, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który we wtorek zakończył dwudniową wizytę w Polsce, namawia rząd do odblokowania prywatyzacji.

Tęsknota za nudą:
Zobacz więcej

Tęsknota za nudą:

Dla wielu inwestorów im nudniejszy rynek, tym lepiej. Polska nie jest nudna - i w tym problem – mówi Suma Chakrabarti, prezes EBOR fot. Bloomberg

- To dość zaskakujące, że tak duża część gospodarki nadal pozostaje w rękach państwa, zważywszy, że Polska miała pozycję lidera transformacji – twierdzi Suma Chakrabarti.

Od 1989 r. liczba państwowych spółek spadła z ponad 8 tys. do kilkuset. Zdaniem prezesa EBOR, rząd PiS powinien zrobić więcej.

- W Polsce występuje problem ubóstwa i ważne jest, żeby państwo mu przeciwdziałało. Nie popieram jednak sytuacji, gdy państwo staje się głównym graczem w najważniejszych sektorach. W 39 z 43 sektorów w Polsce działa przynajmniej jedna państwowa spółka, a 12 z 20 największych spółek giełdowych odpowiadających za 77 proc. indeksu WIG20 jest kontrolowanych przez państwo. To dość wysoki odsetek – mówi prezes EBOR.

Dane pogorszyły się po zakupie przez PZU i PFR 33 proc. akcji Pekao od włoskiego UniCreditu. W trakcie przejęcia polskich spółek należących do francuskiego EDF jest też PGE (czeka na zgodę UOKiK).

- Proces transformacji w kierunku gospodarki bardziej rynkowej nie jest obecnie tak szybki jak na początku, w latach 90. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć w Polsce więcej prywatyzacji – mówi Suma Chakrabarti.

Ma też sugestie dotyczące zmian w sądownictwie, które wywołały zaniepokojenie Komisji Europejskiej. Podkreśla, że są istotne także dla inwestorów.

- Przy każdej rozmowie o UE ludzie mówią o brexicie i kwestiach w Polsce, która wciąż nie osiągnęła maksimum swoich możliwości. Polityka ma znaczenie i z odpowiednią Polska mogłaby przyciągnąć więcej inwestycji z sektora prywatnego i zagranicy – uważa Suma Chakrabarti.

Podczas wizyty w Warszawie Suma Chakrabarti spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i Adamem Glapińskim, prezesem NBP. Czy podzielił się z nimi swoimi opiniami?

- Tematy rozmów podczas spotkań z władzami są tajne – ucina Axel Reiserer z biura prasowego EBOR.

Polska była pierwszym krajem, w którym utworzony w 1991 r. EBOR podpisał projekt, i pierwszym, w którym bank otworzył biuro. EBOR zainwestował nad Wisłą ponad 8,6 mld EUR w 388 projektów. Bank wciąż jest ważnym graczem, a Polska była w ubiegłym roku trzecim krajem pod względem wysokości jego inwestycji, które wyniosły 776 mln EUR. W tym roku spadną jednak do 600-650 mln EUR. Suma Chakrabarti zapowiada inwestycje na podobnym poziomie w następnych latach, choć ich zakres zostanie ograniczony. Zamiast powstawania odnawialnych źródeł energii, w zakresie których rząd przeprowadził kilka nieoczekiwanych zmian, bank rozwoju będzie wspierał prywatne firmy w zdobywaniu zagranicznych rynków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / EBOR: Polska powinna odblokować prywatyzację